У міністерстві освіти Польщі підготували серйозне оновлення освітнього законодавства. Важливі зміни у польській системі освіти стосуються форматів складання зовнішніх іспитів та вибору іноземних мов, електронних пристроїв на екзаменах і навіть формату шкільних підручників.
29 жовтня Рада Міністрів Польщі прийняла представлений міністром освіти законопроєкт про внесення змін до закону “Про освіту” та низки інших законів.
Зміни у складанні та оцінці іспитів у Польщі: egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny та egzamin zawodowy
Нові зміни, що стосуються складання так званих “зовнішніх іспитів”будуть внесені до закону Польщі від 7 вересня 1991 року про систему освіти.
Насамперед йдеться про скасування вимоги щодо отримання 30% балів з одного обраного додаткового предмета на іспиті egzamin maturalny.
Відтак фактично буде продовжено такі спрощення на три наступні три навчальні роки поспіль (2024/2025, 2025/2026, 2026/2027).
Окрім того, під час проведення оцінки зовнішніх іспитів у Польщі будуть запроваджені нові функціональні посади:
- екзаменатора-верифікатора (екзаменатора другої перевірки)
- оператор комп’ютерного кабінету (operatora pracowni informatycznej).
Функцію екзаменатора-верифікатора може виконувати особа, яка впродовж останніх 3 років принаймні один раз була екзаменатором іспиту за восьмий клас (egzamin ósmoklasisty), іспиту egzamin maturalny або egzamin zawodowy.
На думку польського міносвіти екзаменатор, який раніше брав участь у перевірці та оцінюванні екзаменаційних робіт, вже має досвід правильного застосування правил оцінювання відповідних іспитів.
Завданням екзаменатора-верифікатора у Польщі буде перевірка та оцінювання попередньо перевірених екзаменаційних робіт, які йому буде визначено головою групи екзаменаторів.
У разі розбіжності між кількістю балів, виставлених екзаменатором, та кількістю балів, виставлених екзаменатором-верифікатором, остаточне рішення щодо кількості виставлених балів приймається головою
Екзаменатор-верифікатор буде призначатись директором окружної екзаменаційної комісії з-поміж членів екзаменаційної комісії. Аналогічно як у випадку призначення голови екзаменаційної комісії.
Вони полягатимуть, зокрема, у підготовці комп’ютерів у класі до:
- проведення письмової частини та практичної частини професійного іспиту (egzaminu zawodowego) і екстернатного професійного іспиту (egzaminu eksternistycznego zawodowego)
- складання матурального іспиту (egzaminu maturalnego) з інформатики
При складанні egzaminu maturalnego з інформатики не може бути оператором комп'ютерного класу бути вчитель або повнолітня особа, яка є вчителем або учнем школи, де проводиться іспит. Аналогічні вимоги до цієї посади й при складанні професійних іспитів.
Вибір та призначення цієї особи покладається на директора школи або професійного навчального закладу.
Електронні пристрої на іспитах у Польщі: які винятки запроваджують
Актуальні правові норми польського законодавства про систему освіти забороняють приносити телекомунікаційні пристрої до екзаменаційної аудиторії.
Та використовувати будь-які гаджети їх під час складання іспиту за восьмий клас, іспиту на атестат зрілості (egzaminu maturalnego) чи професійного іспиту (egzaminu zawodowego).
У разі порушення цієї заборони наслідком проводиться анулювання відповідного іспиту.
Вже в найближчому майбутньому у Польщі до екзаменаційних аудиторій під час складання зовнішніх іспитів дозволять вносити окремі електронні пристрої.
Відтак за потреби особа, що складає іспит зможе принести із собою до аудиторії телекомунікаційний пристрій:
- із додатком для віддаленого моніторингу стану здоров’я абітурієнта,
- на кшталт додатків, що дозволяють зчитувати рівень цукру в крові у людини, що страждає на цукровий діабет
Для того, аби чітко врегулювати питання винятків у використанні телекомунікаційного пристрою в залі для проведення іспитів egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny та egzamin zawodowy.
Складання зовнішніх іспитів у Польщі за допомогою електронних систем
У Польщі планують змінити формат складання іспиту egzamin zawodowy, зокрема практичної частини цього професійного іспиту.
Письмова частина egzaminu zawodowego та egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (іспит підтвердження професійної кваліфікації) в Польщі з 2020 року проводиться із використання електронної системи.
З метою впорядкування екзаменаційної системи в Польщі пропонується і практичну частину професійного іспиту проводити в електронному форматі.
Окрім того, буде на законодавчому рівні врегульовано питання інформаційно-комунікаційних систем, які можуть використовуватись у Польщі для складання зовнішніх іспитів. А саме розмежування функцій на:
- інформаційну систему для забезпечення проведення загальноосвітніх іспитів (System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Ogólnokształcące (SIOEO) для:
- egzamin ósmoklasisty,
- egzamin maturalny,
- egzaminy eksternistyczne z zakresu kształcenia ogólnego
- інформаційну систему для забезпечення проведення для професійних іспитів (System Informatyczny Obsługujący Egzaminy Zawodowe (SIOEZ) для:
- egzamin zawodowy,
- egzamin eksternistyczny zawodowy.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Іноземна мова на польських зовнішніх іспитах: що зміниться
Чимало нововведень у системі освіти Польщі передбачено у частині, що стосується вибору іноземних мов під час складання іспиту egzamin maturalny.
Польські урядовці пропонують передбачити в положеннях закону про загальну середню освіту можливість вибору будь-якої іноземної мови, що складається на атестаті зрілості, як обов’язкового предмета. Незалежно від того, яку мову випускник вивчав у школі.
Наразі окремі директори шкіл у Польщі роблять висновок, що у випадку з сучасною іноземною мовою як обов'язковим предметом випускник може обирати лише з тих сучасних іноземних мов, які він вивчав у школі в рамках обов'язкової освіти. Оскільки таке правило застосовується до іспиту за восьмий клас.
Проте у міністерстві освіти Польщі наголошують на тому, що у випадку з іспитом на атестат зрілості (egzamin maturalny) “таке рішення ніколи не входило в наміри законодавця”.
Тому й виникла необхідність уточнити положення, що стосуються вибору сучасної іноземної мови на іспиті на атестат зрілості як обов’язкового предмета.
Окремі зміни передбачено у складання іспиту на атестат зрілості випускниками двомовних філій та шкіл в Польщі.
Наразі законодавство зобов’язує випускників двомовних шкіл або філій складати іспит на атестат зрілості з сучасної іноземної мови як додатковий предмет.
Однак у нормативних документах не визначено, про яку саме іноземну мову йдеться. Планується запровадити зміни, для того аби випускники двомовних навчальних закладів не могли зловживати вибором мови при іспиті. Тобто вибирати обов'язковою мовою будь-яку іноземну, а як додаткову – мову навчання чи викладання у двомовному закладі.
Відповідно міносвіти Польщі запроваджує нове обмеження, яке передбачає:
- вибір випускниками двомовних навчальних як обов’язкової іноземної мови,
- лише тієї іноземної мови, яку вони вивчали у навчальному закладі у більшій кількості годин.
На думку польських освітян таке обмеження дозволить усунути некоректну конкуренцію під час вступу до університету між випускниками двомовних шкіл та одномовних шкіл.
Оскільки кардинально різниться кількість годин вивчення певної мови у двомовному (з іноземною мовою викладання) та загальноосвітньому закладі Польщі.
Електронні підручники та зміни у навчальних програмах в польській системі освіти
Окрім зазначених вище нововведень, які планується запровадити до системи освіти Польщі, можна виділити ще декілька ініціатив.
Насамперед польські урядовці хочуть, аби видавці підручників в обов’язковому порядку надавали їх цифрові версії.
Йдеться про електронні версії всіх підручників, які були в Польщі схвалені для використання в школах у паперовому вигляді. У тому числі й тих, що були видані до 1 січня 2020 року.
Нововведення має на меті забезпечити учням доступ до придбаного підручника як у паперовій, так і в електронній формі.
Також планується запровадити з 1 вересня 2025 року вимогу щодо:
- позначення в навчальній програмі, затвердженій для використання в школі,
- змісту навчання, що виходить за межі обсягу, встановленого базовою програмою.
Тобто в освітніх програмах дошкільної освіти та навчальних програмах для окремих освітніх класів директори шкіл повинні будуть чітко позначити цей “додатковий зміст”.
Таке маркування мало б допомогти навчальним закладам не перевантажувати шкільні навчальні плани.
Актуально: Як переказати гроші до Польщі для студента з України без ризиків та переплат
фото: freepik.com