Тривала дискусія стосовно оновлення положень спеціального закону Польщі про допомогу та підтримку українських біженців у сусідній країні дійшла до логічного завершення. У владних органах Польщі офіційно підтверджено низку попередньо анонсованих змін у спецзакон.
До теми: Українці у Польщі завдяки сервісу ДІЯ отримали унікальні можливості
Про те, що Польща офіційно змінює правила щодо українських біженців офіційно оголосили прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцкі та заступник міністра внутрішніх справ і адміністрації Польщі Павел Шефернакер.
Зміни у спецзакон здебільшого стосуватимуться нових біженців з України
Павел Шефернакер, який водночас є уповноваженим польського уряду з питань воєнних біженців з України, підтвердив, що зміни у спецзакону насамперед вплинуть на нових мігрантів.
Проте окремі оновлення спецзакону мають на меті й деталізацію умов перебування та соціального захисту українських біженців, які перебувають у Польщі вже впродовж тривалого терміну.
Польський посадовець твердить, що такі дії зумовлені насамперед прагненням уряду унеможливити зловживаннями з отриманням виплат, які фінансують польські платники податків.
Нововведення мають покращити контроль в’їзду, виїзду та перебування українських мігрантів, які у Польщі отримують виплати із польського бюджету чи бюджетів органів місцевого самоврядування.
Павел Шефернакер нагадав про скарги органів місцевої влади щодо потенційних зловживань польськими соцвиплатами з боку громадян України у прикордонних регіонах.
Оплата за перебування у центрах колективного проживання вже із 1 березня 2023 року
Віцеміністр МВСіА Польщі підтвердив введення оплат за перебування українських мігрантів у центрах колективного проживання.
За попередніми планами уряду, зміни мали набути чинності вже з 1 лютого 2023 року. Проте на клопотання органів місцевого самоврядування введення оплат було перенесено на 1 березня 2023 року.
Відтак, вже із початку весни 2023 року українські біженці, які проживають у центрах колективного розміщення понад 120 днів, повинні будуть сплачувати 50 відсотків від вартості їх утримання. Проте ця сума не може перевищувати 40 злотих на добу.
З 1 травня цей показник відшкодування витрат зросте до 75% для осіб, які проживають в осередках понад 180 діб, проте буде обмеженим сумою у 60 злотих на добу.
Відшкодовувати частину коштів за перебування не будуть, зокрема:
- діти;
- особи з інвалідністю;
- особи пенсійного віку;
- вагітні жінки;
- особи, які здійснюють опіку над щонайменше трьома дітьми.
Зміни у спецзакон: обов’язкове отримання та “замороження” PESEL, зміни в отриманні соцвиплат
Оновлення у польському законодавстві також передбачають обов’язкове отримання польського ідентифікаційного номера PESEL особами, які прибули з України та потребують опіки як біженці.
Водночас вводиться, так зване “замороження” PESEL, який використовують для отримання соцвиплат, у випадку перебування особи понад 30 діб за межами Польщі.
"Усім, хто отримає у Польщі PESEL і виїде із Польщі, цей ідентифікаційний номер буде "заморожено", для того аби не можна було отримати виплати, які надаються у Польщі", – додав віцеміністр МВСіА.
Оновлення спецзакону передбачають, що перш ніж виплачувати допомогу, заклади соціального захисту Польщі (ZUS) повинні будуть перевірити, чи дійсно особа, яка отримує виплати й надалі постійно проживає та перебуває на території Польщі.
Зазначені правки у законодавстві повинні унеможливити зловживання польськими соцвиплатами з боку окремих українських вимушених мігрантів.
Йдеться про осіб, які попри виїзд з Польщі не повідомили відповідні органи та надалі незаконно отримують кошти із польського бюджету.
Нової масової хвилі біженців з України до Польщі наразі не фіксується
У МВСіА Польщі зазначають, що попри масовані обстріли українських міста та критичної інфраструктури з боку росії, наразі не фіксується збільшення кількості воєнних мігрантів з України до сусідньої країни.
Павел Шефернакер зазначив, зокрема, що останні дні листопада не відмічається зростання кількості українських громадян, які прибувають у Польщі з метою отримання захисту від військових дій в Україні.
Польща активно готується до наступної хвилі біженців з України
Попри це польська сторона і надалі активно готується до можливих міграційних потоків з України. Усе через непередбачуваність дій російської влади, яка цілеспрямовано намагається максимально ускладнити життя мирному населенню.
"Ми готуємося до можливої наступної хвилі біженців. Бо вже сьогодні в Україні кільканадцять мільйонів людей не мають доступу до електроенергії, чи води, елементарних побутових умов, санітарних. Тож ми готуємося до такої хвилі біженців, і хочемо, аби система була відповідно приготована, щоби польський платник податків заплатив якомога менше за можливу чергову хвилю біженців", — заявив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький після засідання польського уряду у вівторок 29 листопада.
Натомість Павел Шефернакер зазначив, що у Польщі постійно утримується готовність головних залізничних хабів на українському польському кордоні у Перемишлі та Хелмі до прийому нових хвиль біженців.
За даними польського прикордонного відомства від початку війни до Польщі з України прибуло понад 8 мільйонів осіб, а до України виїхало близько 6,2 мільйона осіб.
Зверніть увагу: Зміни у програмі 40+ на біженця з України із листопада: виплати будуть у 2023 році
фото: колаж UAPL.INFO
Доброго дня. Скажіть, будь ласка, якщо я працюю на Умовах зліценія і мій дохід в місяць 2025злотих. Чи можу я отримати субсидію на оренду житла і комунальні послуги, якщо це помешкання мені надала гміна. Буду вдячна за відповідь