Травневі свята у Польщі традиційно асоціюються із відпочинком на відкритому повітрі. Українцям слід врахувати чимало правових норм, які дозволять не “зловити” штраф до 5000 злотих за неправильно обране місце для мангала чи багаття.
Зверніть увагу: Як українцям в Польщі не втратити виплати 800+ на дітей
Гриль на балконі чи терасі: коли це легально у Польщі
Українцям у Польщі слід врахувати низку обмежень, які накладаються на осіб, які хочуть на “маювку”, не виходячи з дому, посмажити м’ясо або овочі на грилі чи мангалі.
Насамперед українським мігрантам у Польщі слід врахувати, що:
- хоча прямої заборони на законодавчому рівню розпалювати мангал чи гриль на балконах і терасах житлових будинків не встановлено,
- проте балкони житлових будинків не входять до переліку місць, які пристосовані для розведення відкритого вогню.
Тому навіть гриль чи мангал із деревним вугіллям можуть стати підставою для того аби правоохоронні органи наклали на особу штраф в розмірі до 500 злотих.
Адже в обґрунтованих випадках барбекю з відкритим вогнем на балконі може вважатись порушенням правил пожежної безпеки. Які визначаються в Польщі, зокрема, розпорядженням МВСіА "Про протипожежний захист будівель, інших споруд та територій".
Саме це розпорядження визначає, що на об’єктах і на прилеглих територіях забороняється проводити низку дій. Йдеться про заходи, які можуть спричинити пожежу або її поширення.
Хоча навіть при використанні гриля без відкритого вогню у польських населених пунктах слід врахувати, що:
- у правилах чи положеннях організації мешканців житлового будинку можуть встановлюватись обмеження чи повна заборона використання балконів для смаження м’яса чи овочів,
- зважаючи на те, що такі дії можуть не лише порушувати норми пожежної безпеки, а й створювати незручності для інших мешканців будинку.
Польський кодекс про адміністративні правопорушення передбачає штраф за неналежну експлуатацію енергетичного або опалювального обладнання (в тому числі грилів та мангалів). Або залишення без догляду такого обладнання у стані, що може спричинити пожежу.
А Цивільний кодекс Польщі прямо встановлює вимогу, яка передбачає, що власник нерухомого майна при його використанні повинен утримуватися від дій, які могли б відчутно перешкоджати сусідам.
Натомість якщо в результаті нехтування правилами безпеки виникає пожежа:
- що становить небезпеку для здоров’я і життя інших осіб або для майна у великому розмірі,
- її винуватцю загрожує позбавлення волі на строк від 1 до 10 років, згідно зі статтею 163 Кримінального кодексу Польщі.
Штраф до 5000 злотих за вогонь на природі в Польщі: як уникнути
Офіційно розпалювання багаття чи навіть грилю в недозволеному місці в лісі чи парку в Польщі вважається правопорушенням.
А штраф за розведене багаття в недозволеному місці може скласти від кількох сотень до кількох тисяч злотих.
При візиті у міські парки українцям у Польщі слід врахувати:
- не існує загальних правил, які б регулювали розведенню відкритого вогню, у тому числі в грилі чи мангалі в парках,
- адже у кожному парку правила користування певною територією в парку визначає керівник парку,
- а ознайомитись із правилами та дозволеними місцями для розведення багаття можна на інформаційних стендах, які встановлюють в парках.
Окрім цього, інформація про дозволені місця для організації барбекю зазвичай розміщують офіційні ресурси органів місцевого самоврядування. Для прикладу, мешканці столиці Польщі можуть ознайомитись із таким переліком місць за цим посиланням.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини для українців у Польщі підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Зовсім інші вимоги у Польщі до розведення вогню поза межами населених пунктів чи паркових зон.
Тут штраф чи навіть їх сукупність вже визначається відповідними нормативними актами.
За інформацією представників лісового господарства у Польщі розпалювання багаття або використання відкритого вогню в непризначеному для цього місці може закінчитись штрафом в розмірі до 5 000 злотих.
При цьому слід врахувати, що в Польщі:
- стаття 30 Закону про ліси прямо забороняє розпалювати вогонь не лише у лісових масивах, а й навіть ближче 100 метрів від межі лісу (за винятком місць, призначених для цієї мети власником лісу або лісничим),
- а стаття 82 § 3 Кодексу про адміністративні порушення встановлює штраф для осіб, які в лісовій зоні, в зоні лісостепу, на луках, торфовищах і вересовищах, а також у радіусі 100 метрів від них, розпалюють вогонь поза спеціально відведеними для цього місцями.
Вогонь та гриль на власній ділянці в Польщі: які обмеження визначені законом
Українцям в Польщі слід також врахувати, що навіть у випадку розведення вогню чи організації барбекю на приватній ділянці, все одно залишається ризик “зловити” чималий штраф.
Адже поліція або муніципальна варта можуть потрактувати окремі дії як правопорушення передбачене у статті 145 § 1 адмінкодексу Польщі – забруднення публічних місць.
Тому отримати штраф в розмірі до 500 злотих в Польщі можливо навіть у випадку, коли:
- багаття розпалено з рекреаційною метою в саду біля свого будинку,
- в безпечному місці та з дотриманням протипожежних правил.
Окрім штрафу особу, яку визнають винну у такого роду правопорушенні, можуть зобов’язати відновити засмічену багаттям громадську територію до попереднього стану.
Гриль чи барбекю на власній ділянці також мають відповідні обмеження, про які згадано вище.
Йдеться про те, що дим і запах можуть спричиняти незручності для осіб, які перебувають на сусідніх ділянках.
Тому в Польщі зазвичай намагаються розпалювати багаття чи гриль на власній ділянці:
- у місці, що найменше заважає сусідам,
- на безпечній відстані від будівель (власних та сусідських),
- з використанням деревини, що має низьку вологість або деревного вугілля (аби мінімізувати кількість диму).
Також слід врахувати, що у вітряну погоду, дим від багаття може не лише заважати сусідам, а й навіть стати причиною візиту дорожньої поліції.
Йдеться про випадки, коли розведене багаття на ділянці біля дороги може створювати перешкоди видимості для водіїв транспортних засобів.
З підвищеними мірами безпеки слід розводити вогонь чи гриль на власній ділянці при високій температурі та посусі.
Особливо коли власники сусідніх ділянок відсутні, а попіл від багаття може спричинити займання та пожежу на їх території.
Актуальна тема: Уряд Польщі ухвалив оновлення спецзакону: захист продовжено, допомогу обмежено
фото: колаж UAPL.INFO