Далеко не усі українські мігранти у Польщі відпочивали на різдвяні чи новорічні свята, адже представникам багатьох професій доводиться працювати у державні вихідні. Натомість за працю в офіційні вихідні дні та в неділі у сусідній країні законодавчо передбачені доплати або різні види компенсацій.
Варто знати: Легальний спосіб переказу коштів з України до Польщі через банк
Як у Польщі отримати компенсацію за роботу на вихідні для того аби спланувати відпочинок у 2025 році? А також, що слід врахувати українкам, які планують поїздку додому у 2025 році?
Робота на вихідні та свята у Польщі: як отримати компенсацію чи доплати
Фактично різдвяні свята у Польщі починають відзначати у Святвечір (Wigilia) — 24 грудня, адже у цей день зазвичай діє скорочений графік роботи.
Однак у 2024 році офіційні вихідні дні з нагоди Різдва у Польщі встановлено лише 25 та 26 грудня.
Відтак навіть, якщо працівникам довелось виконувати роботу впродовж трьох днів (24 — 26 грудня), компенсація може бути надана лише за два офіційні вихідні дні.
Українцям у Польщі слід врахувати, що відшкодування за працю у різдвяні, новорічні або інші вихідні надається не усім працівникам, які були на робочому місці на свята.
Насамперед компенсацію за роботу впродовж святкових та вихідних днів у Польщі можуть отримати виключно особи, які офіційно працевлаштовані.
Окрім цього у Польщі законодавчо визначено можливі винятки щодо компенсацій, які стосуються:
- форми працевлаштування;
- формату праці (наприклад, позмінно або лише у п’ятницю, суботу, неділю);
- сфери діяльності.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Працювали на вихідні або святи в Польщі: кому недоступні компенсації
На можливість отримання компенсації за працю у державні вихідні або святкові дні в Польщі, крім офіційного працевлаштування відчутно впливає саме форма зайнятості.
Адже трудова діяльність на умовах цивільноправового договору відповідно до Цивільного кодексу Польщі не передбачає компенсацій за роботу в неділю або державний вихідний.
Відтак для осіб, які у Польщі працюють на підставі договору доручення (umowa zlecenie) або договору підряду (umowa o dzieło):
- відшкодування за роботу в неділю або свято можливе,
- проте виключно у випадку якщо це офіційно передбачено у цивільноправовому договорі працевлаштування.
Натомість особи, які в Польщі працюють на підставі трудових договорів (umowa o pracę) мають право на отримання компенсації за роботу у вихідні та святкові дні.
Відповідні правові норми передбачено у Трудовому кодексі Польщі (Kodeks pracy), який регулює саме такі види трудових угод.
Проте не всі особи, які працюють у Польщі на умовах трудового договору автоматично отримують право на отримання відшкодування за працю в неділі та святкові дні.
НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!
Адже Трудовим кодексом Польщі офіційно визначено перелік категорій працівників, які навіть після роботи у неділі та державні вихідні не отримують права на додаткову компенсацію.
Насамперед такого роду винятки стосуються галузей, де передбачено безперервність діяльності для забезпечення життєво важливих послуг або безпеки Польщі, зокрема:
- екстрені служби;
- міський транспорт;
- готелі та заклади харчування;
- аптеки, АЗС, сфера зв’язку.
Відтак представники цих професій не зазвичай не отримують компенсацій зокрема й за працю у вихідні.
Водночас без додаткових компенсацій у Польщі залишаться й особи, які працюють у святкові дні та неділі, у форматі позмінної роботи. Або працівники, графік роботи яких визначено лише на п’ятниці, суботи або неділі.
Нагадаємо, що офіційно у Польщі роботою у неділі та святкові дні вважається трудова діяльність у період:
- з 06:00 вихідного або святкового дня до 06:00 наступного дня,
- якщо роботодавцем не було встановлено інших часових рамок.
Яке відшкодування за працю у неділі та вихідні передбачено законами Польщі
Польський Kodeks pracy зобов’язує працедавців надавати додаткові вихідні працівникам, які працювали у державні вихідні або в неділю.
Законодавчо визначено декілька варіантів компенсації робітникам, які працювали у неділю або святкові дні.
Працівники, які виконували роботу в неділю мають право на вихідний:
- який можна взяти заздалегідь, протягом шести днів до робочої неділі,
- або впродовж шести днів після неділі, яка була робочою.
Крім цього польський Кодекс праці передбачає, що працівники, зайняті у неділі, мають право на один вихідний день у неділю щонайменше раз на чотири тижні.
У випадку коли роботодавець не може надати вихідний день за працю в неділю або у державний вихідний:
- для працівника передбачена доплата (надбавка) до заробітної плати,
- у розмірі 100% за кожну годину роботи у неділю або у вихідний день.
Саме тому роботодавець зобов’язаний виплатити подвійну оплату праці за кожну годину роботи у неділю або офіційний вихідний, якщо не зможе надати вихідний день протягом розрахункового періоду.
Виїзд з України у 2025 році: що врахувати українським жінкам
Українці, яким довелось працювати на різдвяні чи новорічні свята в Польщі мають нагоду використати передбачені польським законодавством додаткові дні відпочинку на початку 2025 року.
Лише два додаткові вихідні — 2 та 3 січня 2025 року дають можливість відпочити впродовж шести днів.
Адже у січні в Польщі встановлено два офіційні державні вихідні:
- у середу 1 січня — Новий рік;
- в понеділок 6 січня — свято Трьох королів.
Плануючи поїздку на додому громадянкам України, віком від 18 до 60 року, які здобули медичну або фармацевтичну освіту, слід врахувати один вкрай важливий нюанс.
Йдеться про те, що українські жінки-медики та фармацевти зобов’язані мати документи про взяття на військовий облік та оновлення військово-облікових даних.
Згідно з переліком Міністерства оборони України вимога взяття на облік та оновлення військово-облікових документів для виїзду за кордон стосується:
- усіх жінок, які здобули відповідну освіту, навіть якщо ніколи не працювали за фахом,
- а також жінок, які навіть без профільної освіти працюють у відповідних медичних закладах.
Саме тому українкам, які здобули медичну освіту або працювали у медичній сфері та не оновили військово-облікові може бути відмовлено у виїзді за межі України у 2025 році.
Однак після оновлення військово-облікових відповідні категорії жінок можуть без обмежень перетинати кордон України, оскільки наразі не встановлено інших правових підстав обмеження виїзду.
Водночас нагадаємо, що наразі в Україні чинним законодавством не передбачено жодного варіанту примусової мобілізації жінок.
Читайте також: Вихідні і свята у Польщі в 2025 році: плануємо відпочинок заздалегідь
фото: колаж UAPL.INFO