Різдво в Польщі має давню історію, а відтак традиції та звичаї, які значно відрізняються від звичних для українців. Українцям у Польщі важливо знати, що 25 грудня в Польщі відзначатимуть Різдво Христове, а передує цьому святу традиційна Свята Вечеря – Wigilia.
Вам знадобиться: Як із сервісом Дія відкрити рахунок в українському банку перебуваючи за кордоном
У Польщі в переддень Різдва, на Святвечір заведено збиратись родиною за одним столом. Розпочинається свято після сходження першої зірки, котра символізує Вифлеємську, що сповістила про народження Ісуса Христа.
Які традиції в Польщі на Різдво Христове
Різдво це одне з улюблених свят в Польщі, адже до нього готуються заздалегідь та дуже приязно ставляться.
На Різдво у Польщі базовими традиціями залишаються:
- Святкова ялинка,
- Свята Вечеря – Wigilia,
- 12 пісних страв на столі,
- Розламування оплатки,
- Сіно під скатертиною на столі,
- Колядки,
- Вільне місце за столом,
- Обмін подарунками.
Які страви готують на Різдво у Польщі
У Польщі напередодні Різдва встановлюють та прикрашають ялинку. Традиційним початком Різдва вважається Святвечір, який у Польщі відзначаються 24 грудня і називається Wigilia.
Українцям у Польщі слід врахувати, що польский перелік страв на святковому, різдвяному столі відрізняється від українського, хоча їх також зазвичай є дванадцять.
Традиційно визначеного та незмінного переліку страв Святвечора у Польщі немає, проте зазвичай на польському різдвяному столі має бути:
- Борщ з вушками,
- Вареники з капустою та грибами,
- Кутя,
- Оселедець,
- Компот сухофруктів,
- Голубці з гречкою та грибами,
- Грибний суп,
- Короп,
- Локшина з маком, медом та горіхами,
- Капуста з горохом,
- Маківник (маковий пиріг),
- Пряники.
Однією з головних страв Святвечора в Польщі є короп
Риба на столі має релігійне значення, а згадки про коропа сягають XVI століття — часів короля Сиґізмунда ІІІ Ваза.
Wigilia: особливості й традиції святвечора в Польщі
У Польщі Святвечір (Wigilia, Різдвяна вечеря) розпочинається спільною молитвою або читанням Біблії. Після цього між усіма присутніми за святковим столом ділять оплаток – тонку пластинку, з борошна та води випечену без дріжджів.
Поділ оплатку символізує прощення та примирення, адже ворогуючі люди у Польщі традиційно не можуть сидіти за одним різдвяним столом. Після цього приступають до споживання всіх традиційних різдвяних страв.
Як у Польщі оформляють стіл на Різдво
Українським мігрантам у Польщі слід знати, що до Wigilii готують не лише страви, а й сам стіл.
Традиційно спочатку на стіл кладуть сіно та накривають скатертиною – у Польщі це символізує Вифлеємську стаєнку, в якій народився Ісус. Після цього на стіл подають пісні страви.
Для чого у Польщі на Різдво залишаються вільне місце за столом
Традиція додаткового місця за різдвяним столом у Польщі має декілька значень:
- символізує, що родина готова прийняти до столу гостя, який заблукав у дорозі або кожного, хто в цей час постукає у двері;
- нагадування про тих хто не зміг бути присутній на вечері або про тих хто відійшов у вічність.
Колядки на Різдво в Польщі
Ще одним важливим традиційним різдвяним звичаєм у Польщі, який неодмінно супроводжує Вігілію є спільний спів колядок під час вечері за столом.
Українські мігранти, які у Польщі хочуть вивчити основні традиційні колядки можуть у мережі їх легко знайти за наступними пошуковими запитами :
- “Wśród nocnej ciszy”
- “Cicha noc”,
- “Bóg się rodzi”,
- “Lulajże Jezuniu”
- “Przybieżeli do Betlejem”
- “Dzisiaj w Betlejem”.
Подарунки на Різдво в Польщі
Попри те, що Різдво в Польщі значно за традиціями на українське, водночас є низка особливостей, які притаманні лише католицькому святкуванню. Однією з таких є дарування подарунків на Святвечір.
Зазначена традиція символізує дари, які принесли для Ісуса царі зі сходу. Особливістю подарунків на Різдво є те що зазвичай це більш коштовні, часто омріяні подарунки для близьких.
Як відзначають Різдво в Польщі
Традиційно після Вігілії (Wigilii) родина у Польщі вирушає в костел на святкову месу, котра має назву Пастерка, зазвичай відбувається в ніч з 24 на 25 грудня. Пастерка вважається початком святкування Різдва в Польщі.
Різдво в Польщі це насамперед родинне свято, тому під час святкування зазвичай із колядками відвідують родичів, близьких та друзів.
Українцям вартує знати, що у Польщі є традиційною форма колядування у формі “chodzenie z gwiazdą”. Йдеться про колядування із символічною різдвяною зіркою зробленою з підручних матеріалів.
Наразі у Польщі ця традиція здебільшого поширена в сільській місцевості, де діти ходять з зіркою колядувати до сусідів та близьких і отримують за це винагороду.
Проте святкування Різдва у Польщі не обмежується родиною. Адже зазвичай в кожному місті чи містечку є своя святкова програма, в якій особливе місце мають коляда, вертеп та колядники.
Костели у Польщі часто використовують як концертні зали, де колядують популярні польські виконавці.
Чи працюють магазини на Різдвяні свята у Польщі
В Польщі два дні різдвяних свят, тобто 25 і 26 грудня є офіційними державним вихідними, тому майже всі магазини та торгові галереї будуть зачинені.
Крім цього слід пам’ятати про скорочений робочий день на Святвечір (Wigilia), адже 24 грудня більшість магазинів будуть зачинені вже з 14:00
Читайте також: Як українцям зареєструвати придбаний в Польщі автомобіль.
фото: колаж UAPL.INFO