У Польщі планують запровадити нову програму соціальної підтримки населення Babcia plus. Основна мета покращення демографічної ситуації, адже низька народжуваність у Польщі викликає значне занепокоєння у влади сусідньої країни.
Дізнайтеся також: Як зберегти українські пенсійні виплати та отримувати швидкі перекази з Європи – “Дія” та український банк пропонують віддалене відкриття рахунку
Можливе введення у Польщі нових соціальних виплат, про яке йдеться в ухваленій урядом Польщі “Демографічній стратегії 2040”, викликало бурхливу дискусію.
Експерти зазначають, що найбільш ймовірно йдеться про програму під робочою назвою Babcia plus щодо виплат по догляду за онуками.
Демографічна стратегія 2040: чого прагне польський уряд
У другій декаді листопада уряд Польщі ухвалив закон про “Демографічну стратегію 2040”. У законі прямо вказують на те, що у Польщі з року в рік погіршується ситуація із народжуваністю.
Зокрема зазначається, що у 2021 році у Польщі народилось 331 000 дітей, у той час, як роком раніше – близько 355 тисяч. У новій стратегії передбачено низку заходів, які мають заохочувати молодь у Польщі до створення сімей та народження дітей.
Серед пропозицій польські медійники зафіксували загадкове положення: “Збільшення кількості осіб, які мають право на отримання допомоги по догляду за дитиною”.
Програма Babcia plus: чи буде запроваджено програму вже у найближчому майбутньому
Дискусії щодо введення додаткового напрямку соціальної підтримки осіб, які виховують дітей тривають у Польщі вже не перший рік. Зокрема, про можливість запровадження у Польщі виплат бабусям та дідусям, які будуть виховувати внуків
Кілька років тому багато говорили про додаткову допомогу для бабусь і дідусів, які беруть на себе догляд за дітьми віком від одного до трьох років. Для того, щоб можна було обирати, виходити матері на роботу чи ні. Такі соцвиплати отримали назву Babcia plus, але поки ці напрацювання не отримали правового статусу, – зазначає експерт Інститут пенсійного забезпечення доктор Антоні Колка.
Водночас експерт наголошує на тому, що новоприйнята “Демографічна стратегія 2040” та наявні у ній пропозиції свідчать про можливість запровадження цієї форми соціальної підтримки.
Угорський досвід впровадження програми аналогічної Babcia plus
Польські ЗМІ переконують у тому, що ймовірно у польській владі хочуть використати угорський досвід надання сімейний виплат старшому поколінню по догляду за онуками.
Йдеться про те, що в Угорщині мати, яка виходить на роботу, може “перевести” свою допомогу на бабусю чи дідуся, які будуть доглядати за її дітьми.
Розмір допомоги залежить від заробітної плати одного з батьків, але не перевищує еквівалент 3 000 злотих на місяць.
Польські експерти вважають потенційне введення нової соціальної виплати за виховання внуків доволі обґрунтованим у сучасних польських реаліях.
Адже у Польщі багато осіб не мають можливості повернутися до роботи через відсутність доступних форм догляду за дітьми. При наявності такої опції: молоді батьки зможуть повернутися на ринок праці, а для старшого покоління з’явилась б можливість отримати додатковий дохід.
Які форми сімейної підтримки діють наразі у Польщі
Слід нагадати, що у Польщі вже тривалий час діють інші програми соціальної та сімейної підтримки, спрямовані на покращення демографічної ситуації.
На урядовому рівні народження та виховання дітей у Польщі заохочується за допомогою цілої низки фінансових інструментів та виплат:
- виплати в рамках програми “Сім’я 500+“,
- виплата допомоги “Добрий старт 300+“,
- Сімейний опікунський капітал (Rodzinny kapitał opiekuńczy, RKO).
Також з наступного року у Польщі передбачається внесення змін у Кодекс праці. За попередніми даними нововведенням на ринку праці Польщі може стати, зокрема, запровадження декретної відпустки для батька дитини.
До речі: Moduł Obsługi Spraw: у Польщі запущено новий офіційний портал для іноземців
фото: pexels.com