Kongres Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE

Проблеми в іноземців у Польщі з оформленням спадщини: Омбудсмен апелює до МВСіА

Іноземні мігранти, які перебувають в Польщі отримали несподівану проблему з оформленням права власності на майно. Йдеться саме про нерухомість (житлові приміщення), яку було отримано в спадщину.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Важлива тема: Хто з українців у Польщі втратить виплати у жовтні 2024 року

Проблема із набуттям у Польщі права власності на нерухоме майно іноземними громадянами в порядку спадкування стало приводом для офіційного звернення польського Омбудсмена до МВСіА.

Оформлення права власності на спадкову нерухомість у Польщі: проблема існує

Конституційні права іноземців, які легально перебувають в Польщі, за даними польського Омбудсмена, фактично порушуються чинними нормами польського законодавства.
Для придбання нерухомості іноземцями, за загальним правилом, необхідно отримати відповідний дозвіл.

Одним з винятків щодо отримання іноземцями в Польщі зазначеного дозволу є набуття нерухомого майна в порядку спадкування. Але проблема полягає у тому, що:

  • такий виняток застосовується лише у випадку, якщо набувач нерухомого майна (mortis causa) є особою, яка має право на спадкування за законом,
  • а іноземний громадянин, який був вказаний у заповіті як спадкоємець в Польщі все одно повинен обов’язково отримати відповідний дозвіл міністра внутрішніх справ і адміністрації.

телеграм-канал UAPL.INFO

Натомість такий дозвіл впродовж 2 років (з моменту подання заяви на отримання дозволу на право власності на спадкову нерухомість за заповітом) не буде надано іноземцю в Польщі, то:
  • право власності на нерухоме майно або право безстрокового користування майном в Польщі,
  • набувають особи, які можуть претендувати на право спадкування нерухомого майна за законом.
Відтак іноземні громадяни в Польщі, переважна більшість з яких українці, фактично можуть бути позбавлені конституційного права спадкування за заповітом.

Щобільше у разі відсутності в іноземця дозволу на набуття права власності на нерухомість у Польщі чинним польським законодавством не передбачено:

  • жодної виплати іноземним громадянам, яку отримали нерухомість в Польщі у спадок за заповітом,
  • як еквівалента вартості майна або компенсації від спадкоємців, які набувають право на майно за законом.
Омбудсмен Польщі
Чинні правові положення, на думку Омбудсмена Польщі, викликають обґрунтовані запитання щодо їх відповідності конституційному праву на власність та спадкування, фото Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Отримання нерухомості у спадок іноземцями в РП: у чому порушення конституційних прав

Уповноважений з прав людини в Польщі у зверненні до очільника польського МВСіА просить Томаша Сємоняка розглянути проблемне питання та озвучити правову позицію щодо спадкування майна іноземцями за заповітом.
При цьому в листі зверненні до МВСіА польський Омбудсмен наголошує на тому, що Конституційний Трибунал Польщі ще понад 20 років тому вказував на неконституційність окремих норм національного законодавства Польщі.

Йдеться про додаткові дозволи для іноземців для спадкування нерухомості у Польщі:

  • що порушують припис рівного ставлення до суб’єктів, які перебувають в однаковій правовій ситуації,
  • скільки Конституція Польщі не передбачає підстав для диференційованого захисту спадщини залежно від того, чи йдеться про спадкування за законом, чи за заповітом.
Також на думку Омбудсмена Польщі “конституційно сумнівним” також можна вважати встановлення 2-річного строку з дня відкриття спадщини.
спадщина у Польщі
Тобто термін, впродовж якого спадкоємець за заповітом повинен звернутися за дозволом на набуття майна у власність, фото: freepik.com

Оскільки через зазначені положення національного законодавства Польщі призводять до того, що:

  • спадкоємець позбавляється – у разі пропуску строку – права, що на набуття майна зі складу спадщини, навіть якщо він не знав про відкриття спадщини,
  • а отже, не міг вчинити жодних дій і не міг зберегти своє право або відмовитися від нього.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Спадкування майна в Польщі українцями: що слід врахувати

Насамперед українцям у Польщі слід врахувати, що між Україною та РП укладено окремий “Договір про правову  допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах“.

Правові положення цього двостороннього договору за міжнародними правилами мають пріоритет над нормами внутрішнього законодавства обох країн.

А стаття 36 Договору прямо вказує, на застосування сторонами принципу рівності прав, а саме:

  1. Громадяни однієї Договірної Сторони можуть набувати на території іншої Договірної Сторони право на майно і інші права, одержуючи спадщину за законом або розпорядженням у випадку смерті на тих самих умовах і в такому ж обсязі, що і громадяни цієї Договірної Сторони.
  2. Громадяни однієї Договірної Сторони можуть робити розпорядження на випадок смерті стосовно майна, яке знаходиться на території іншої Договірної Сторони.
Відтак громадяни України в Польщі мали б бути рівні у праві спадкування нерухомого майна на території РП із польськими громадянами.
оформити спадщину в Польщі
Нагадаємо, що в отримання майна у спадщину за заповітом, має первинну силу у стосунку до спадкування за законом, фото freepik.com

Адже застосовується зокрема, у випадку, коли:

  • спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину,
  • фізична особа не залишила заповіту чи розпорядилася лише частиною свого майна
  • або заповіт виявився недійсним.
Відповідно до положень Цивільного кодексу Польщі, встановлено п’ять черг спадкування за законом:
  • 1 черга: чоловік/дружина та нащадки спадкодавця (діти та онуки),
  • 2 черга: чоловік або дружина та батьки, рідні брати та сестри та нащадки рідних братів та сестер спадкодавця,
  • 3 черга: баба та дід (нащадки баби та діда: діти та онуки),
  • 4 черга: пасинки та падчерки – діти того з подружжя спадкодавця, жоден з батьків якого не дожив до відкриття спадщини, тобто пасинок та падчерка, батьки якого померли,
  • 5 черга: гміна останнього місця проживання спадкодавця та Казначейство Польщі.
Омбудсмен Польщі наголошує на неконституційності різного ставлення польського законодавства до спадкоємців за законом і за заповітом.
Сам правовий наслідок, тобто повне позбавлення права на майно в порядку спадкування у разі несвоєчасного звернення за дозволом або у разі неможливості отримання такого дозволу, є неприпустимим у демократичній правовій державі,
- йдеться у зверненні до МВСіА Польщі. 

Відтак на думку польського Уповноваженого з прав людини питання набуття іноземцями нерухомості в порядку спадкування у Польщі потребує комплексного переосмислення.

Зокрема, майбутні зміни у національному законодавстві Польщі мають враховувати пропозиції щодо:
  • вирівнювання правового становища іноземців-спадкоємців за законом і за заповітом,
  • скасування строку звернення іноземців за дозволом на придбання нерухомості,
  • визначення менш жорстких наслідків неотримання дозволу на придбання нерухомості,
  • запровадження певної форми компенсації іноземцям, які не змогли отримати майно у спадок в Польщі.

Йдеться про передбачення виплат таким іноземним громадянам у Польщі від інших суб’єктів (спадкоємців за законом), які набули права на нерухомість. Або від Державного казначейства Польщі – у разі позбавлення чи обмеження прав спадкоємця (іноземного громадянина) на успадковане нерухоме майно на території РП.

Актуально: Польська зарплата та соціальні виплати: як оформити на українську картку 

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *