Народження в Польщі: як українцям оформити документи на новонароджену дитину

Реєстрація дитини, народженої в Польщі для багатьох українських мігрантів, видається доволі непростим завданням. Проте насправді зареєструвати новонароджену дитину не так складно, як може видаватись, якщо українські батьки знатимуть куди і які документи подавати після її народження в Польщі.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

До теми: Як українським біженцям отримати 12 000 злотих на дитину – програма Rodzinny kapitał opiekuńczy

Для українських мігрантів ця процедура дещо відрізняється від громадян Польщі, адже окрім отримання документів про народження, потрібно ще й пройти процедуру набуття громадянства України дитиною.

Але очевидно, що кожна дитина, яка народилась в Польщі, незалежно від громадянства батьків, повинна бути належним чином зареєстрована та легалізована.

Отримання свідоцтва про народження дитини в Польщі

У Польщі документ про народження дитини називається akt urodzenia, який може видаватись у двох формах (паперова та електронна). Слід знати, що свідоцтво про народження у Польщі має два варіанти в залежності від змісту:
  • скорочене – skrócony odpis aktu urodzeni
  • повне –  zupełny odpis aktu urodzenia

Відповідальним органом за видачу свідоцтва про народження у Польщі є Urzęd stanu cywilnego (USC) – аналог українського відділу реєстрації актів цивільного стану.

Карта народження у Польщі
У Польщі оформлення картки народження дитини здійснюється в пологовому будинку лікарем або акушером.

Після оформлення картки народження дитини, дані про дитину (у термін не пізніше 3 діб), передаються до відповідного територіального відділу реєстрації актів цивільного стану.

На проведення реєстрації новонародженої дитини в Польщі батькам відведено 21 день від дати видання карти народження. 

Реєстрація новонароджених проводиться у відділі реєстрації актів цивільного стану urząd stanu cywilnego (USC) за місцем народження. Зазвичай, при виписці з пологового будинку мати отримує запрошення з зарезервованим терміном візиту до установи, де можна отримати свідоцтво про народження.

Окрім свідоцтва про народження дитині в установі при бажанні можна оформити номер PESEL для дитини та зарєеструвати її місце проживання (meldunek).

Хто може зареєструвати новонароджену дитину у Польщі

Згідно з чинним польським законодавством реєстрацію новонародженого у Польщі можуть здійснити батьки дитини. В залежності від обставин може знадобитися присутність або одного із батьків або обох:
  • якщо батьки дитини перебувають у шлюбі – зареєструвати народження дитини може один з них;
  • якщо батьки не перебувають у шлюбі – при реєстрації дитини необхідна присутність обох батьків. У випадку, коли присутність обох батьків неможлива, але мати дитини хоче внести дані до свідоцтва про народження про батька, необхідно, аби він офіційно визнав батьківство ще до народження дитини.
Народження в Польщі
Паперовий взірець свідоцтва про народження у Польщі, фото: gov.pl
Зверніть увагу, що у Польщі окремо визначено правові підстави (art. 61 ust. 2 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego) оформлення дитини самотньою матір'ю. 

У цьому випадку передбачено 3 варіанти інформації про батька дитини, яку може бути вписано до свідоцтва про народження. Тобто самотня мати у Польщі може у свідоцтві про народження:

  • вказати ім’я та прізвище біологічного батька дитини;
  • вказати будь-яке ім’я та своє прізвище;
  • не вказувати нічого – у цьому випадку працівник USC самостійно обере ім’я та прізвище, які будуть вписані в графу “imię ojca”. Слід зазначити, що скорочений варіант свідоцтва про народження не буде відрізнятись від звичного формату. Проте в повному свідоцтві про народження у графі “Uwagi” буде зазначено “dane ojca są fikcyjne” (дані батька вигадані).
Як документи потрібно подати українцям в Urząd stanu cywilnego (USC) для реєстрації дитини у Польщі

Громадяни України, для того аби зареєструвати новонароджену дитину у Польщі повинні представити у відповідний територіальний підрозділ реєстрації актів цивільного стану:

  • паспорт та довідку про надання ідентифікаційного номера PESEL батька/матері;
  • оригінал та присяжний переклад свідоцтва про шлюб батьків дитини;
  • оригінал та присяжний переклад свідоцтва про народження обох батьків;
  • заповнену відповідну заяву.
ВАЖЛИВО: По замовчуванню в територіальних органах реєстрації актів цивільного стану Польщі видається скорочена форма свідоцтва про народження.

Проте для українських мігрантів, для того аби легалізувати дитину як громадянина України потрібне саме повне свідоцтво про народження. 

Народження в Польщі
Скорочений варіант свідоцтва про народження дитини НЕ підходить українським мігрантам у Польщі, фото tlumaczenia.pl

Народження в Польщі: процедура набуття дитиною громадянства України за народженням

Одразу слід пояснити, що дитина народжена в Польщі не отримує автоматично польське громадянство. Лише у випадку, коли один з батьків є громадянином Польщі, новонароджений отримує польське громадянство і відповідні права.

Батьки дитини, які на момент її народження у Польщі були громадянами України, повинні звернутись до відповідної територіальної дипломатичної установи України за місцем проживання у сусідній країні.

Набуття громадянства України за народженням є абсолютно безплатним, надається без попередньої реєстрації візиту і не вимагає присутності в дипломатичній чи консульській установі дитини, молодшої 12 років.
Які документи потрібні для набуття громадянства України новонародженим у Польщі:
  • заповнена заява батьків
  • повне свідоцтво про народження (zupełny odpis aktu urodzenia);
  • офіційний переклад українською мовою свідоцтва про народження;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон того з батьків, хто прибуде на консульський прийом для подачі документів.

Вам знадобиться: Українські дипломатичні установи у Польщі: розгорнутий довідник адрес, контактних даних, компетенція та графіки роботи

Перелік консульських установ на території Польщі, де можна подати документи для набуття громадянства новонародженої дитини українських громадян:

 

Які українські документи для дитини можна оформити після народження в Польщі

Черговим етапом оформлення української новонародженої дитини у Польщі є виготовлення відповідних документів, що підтверджують її українське громадянство.

Такими документами можуть бути як закордонний паспорт для новонародженого, так і посвідчення особи на повернення в Україну (білий паспорт)

Посвідчення особи на повернення в Україну для дитини народженої у Польщі

Основною перевагою оформлення посвідчення особи на повернення в Україну (так званий – білий паспорт) є те, що оформлення відбувається без попередньої реєстрації в Консульстві України в день подачі заяви та пакету документів.

Народження в Польщі
Термін дії “білого паспорта” лише 30 днів, фото lexukraine.com.ua

Проте у такого спрощеного формату отримання документа є один великий недолік: термін його дії становить не більше 30 днів, і  протягом цього часу дитина має виїхати в Україну.

Документи для оформлення новонародженому посвідчення особи на повернення в Україну

Для оформлення дитині народженій у Польщі посвідчення особи на повернення в Україну батьки або офіційні опікуни повинні подати в українські дипломатичну або консульську установу:

  • повне свідоцтво про народження дитини разом з офіційним перекладом українською мовою;
  • довідку про набуття громадянства України за народженням;
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон офіційного опікуна або одного із батьків-громадян України;
  • заяву-анкету про оформлення посвідчення особи на повернення в Україну (формується в електронному вигляді консульською посадовою особою під час консульського прийому);
  • фото дитини розміром 3,5 на 4,5 см.
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон для дитини народженої в Польщі
Іншим способом документування новонародженої дитини у Польщі є оформлення повноцінного паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
На відміну від "білого паспорта", подання документів на оформлення закордонного паспорта для дитини відбувається за попередньою електронною реєстрацією.

Основною перевагою оформлення закордонного паспорта для дитини народженої у Польщі від посвідчення на повернення в Україну є його значно триваліший термін дії. Також зазначимо, що присутність дитини до 12 років під час подання документів не обов’язкова.

Реєстрацію на подання документів можна здійснити у відповідних розділах сайтів дипломатичних установ України у Польщі або за допомогою порталу ДП “Документ” (Варшава, Краків, Гданськ).

Які документи потрібні для оформлення закордонного паспорта на новонародженого в Польщі

Українські мігранти для оформлення народженій у Польщі дитині паспорта громадянина України для виїзду за кордон або офіційні опікуни повинні подати в українські дипломатичні або консульські установи:

  • повне свідоцтво про народження дитини з офіційним перекладом українською мовою;
  • довідка про реєстрацію дитини громадянином України;
  • паспорти громадянина України батьків (у разі наявності);
  • паспорти громадянина України для виїзду за кордон батьків;
  • один з документів батьків, що підтверджує їх постійне проживання або тимчасове перебування у Польщі:
    • карта побиту,
    • рішення про надання дозволу на перебування або проживання,
    • довідка з місця проживання (meldunek),
    • дійсна віза,
    • PESEL.
  • фотокартка дитини розміром 10х15 (кольорова, на білому фоні, обличчя має займати 70-80 відсотків фото)
  • нотаріально засвідчена заява-згода на оформлення паспортного документа від другого з батьків (подається лише у разі відсутності при подачі документів на паспорт дитини другого з батьків;) Заява від другого з батьків не вимагається, якщо він є іноземцем або особою без громадянства (за наявності підтверджуючих документів);
  • документ, що підтверджує сплату консульського збору.

У публікації використано інформаційні матеріали Fundacja Polskie Forum Migracyjne та Центру допомоги “Пліч-о-пліч”

У Центр допомоги “Пліч-о-пліч” можна приходити без попередньої реєстрації, в будь-який зручний час з понеділка до п’ятниці з 09.00 до 18.00. Там можна отримати також будь-яку інформацію і допомогу.
Окрім того, в Центрі діє світлиця, де можна залишати під опікою вихователів дитину віком 3–9 років на 4 години.
Адреса: Варшава, вул. Хмільна 85/87 (1 поверх)
Контакти:
+48 692 913 993

Зверніть увагу: Black Friday 2022 у Польщі: як взнати чи знижки реальні та не купити зайвого на Сzarny Piątek

фото: pexels.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

3 thoughts on “Народження в Польщі: як українцям оформити документи на новонароджену дитину

  1. ДЕ В ПОЛЬСЬКОМУ СВІДОЦТВІ ПРО НАРОДЖЕННЯ Є СЕРІЯ І НОМЕР СВІДОЦТВО ЯКИЙ МИ ВКАЗУЄМО ПРИ ОФОРМЛЕННІ ДОПОМОГИ В УКРАЇНІ НА ПАКУНОК МАЛЮКА

    1. Доброго дня. Якщо при реєстрації народження дитини не внесені відомості про батька, куди звернутись щоб ці відомості внесли?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *