Народження дитини за кордоном. Одночасно отримати виплати від Польщі та України можливо?

З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну у Польщі народилась не одна тисяча українських дітей. Тому доволі очікувано, що інформація про отримання соціальних виплат, які після народження дитини, можуть отримати українські мігрантки постійно перебуває у фокусі уваги.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Читайте також: Як зберегти зароблені у Польщі злоті та з прибутком зняти їх в Україні

При цьому значна кількість запитів стосується саме можливості одночасного отримання українських виплат при народженні та догляду за дитиною та польської соціальної допомоги Becikowe.

Народження дитини у Польщі: чи реально оформити одночасно українські та польські соцвиплати

Одразу зазначимо, що варіант “прибуття за кілька днів до народження дитини у Польщу” не дозволить претендувати на усі польські соцвиплати.

Проте є і хороша новина для українок у Польщі: для оформлення українських виплат (після народження дитини) більше не потрібно особисто виїжджати в Україну.

В цілому, при відповідності певним вимогам, українки, які народили дитину у Польщі, теоретично можуть подати заявку на отримання одночасно соцвиплат:
  • відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” – як громадянки Українки;
  • польських Becikowe (бечікове) – як вимушені мігрантки або легально працевлаштовані особи в Польщі.

телеграм-канал UAPL.INFO

Вимоги та документи для отримання польської допомоги Becikowe (бечікове)

Українкам у Польщі, які народили чи планують народжувати дитину у сусідній країні слід врахувати, що згідно з діючим польським законодавством, так звані, бечікове можуть оформити не всі мігрантки з України.
Юридично визначено два правові статуси українських жінок, які народили дитину у Польщі:
  • вимушені мігрантки, які прибули після 24 лютого 2022 року та мають статус PESEL UKR;
  • громадянки України,  що перебували у Польщі до 24 лютого минулого та особи, які не користуються тимчасовим захистом (не мають PESEL UKR).
Українки у Польщі, які отримали статус UKR, можуть претендувати на оформлення допомоги на новонароджених Becikowe (бечікове) відповідно до положень польського спецзакону про допомогу біженцям з України.

Натомість українські жінки, що народили дітей у Польщі без статусу PESEL UKR та легально перебувають у сусідній країні можуть оформити польські профільні соцвиплати лише у випадку, якщо:

  • отримали дозвіл на тимчасове проживання у Польщі, у зв’язку з виконанням роботи за фахом, що вимагає високої кваліфікації (Blue Card);
  • зможуть представити документ, що дає право на проживання та роботу в Республіці Польща.
При цьому обидві категорії українських мігранток у Польщі для оформлення польської фінансової підтримки при народженні дитини повинні довести, що:
  • дохід на особу в сім’ї не перевищує 1 922 злотих нетто на місяць;
  • мати дитини перебувала під медичним наглядом у Польщі щонайменше з 10-го тижня вагітності та до пологів. (Увага: ця вимога не стосується законних опікунів, фактичних опікунів та осіб, які усиновили дитину).
народження
Якщо мати/батько у Польщі самостійно виховує дитину, то бечікове доступні тільки тоді, коли було призначено аліменти від іншої сторони (за окремими винятками), фото: pexels.com

Як отримати Becikowe українцям в Польщі

Для того аби оформити заявку на Becikowe при народженні дитини у Польщі українським мігрантам доведеться підготувати низку документів:

  • установчі дані дитини, на яку оформляється виплата;
  • номер PESEL чи PESEL UKR;
  • електронну пошту;
  • номер рахунку у польському банку;
  • документи, які підтверджують легальне перебування у Польщі, а також відповідний лікарський нагляд впродовж вагітності.
Найпростішим варіантом оформлення соцвиплати Becikowe є заповнення онлайн-форми на порталі Emp@tia. Зазвичай розгляд заявки триває від 1 до 2 місяців, а розмір одноразової виплати Becikowe складає 1000 злотих.

Народження дитини за кордоном: як дистанційно оформити українську допомогу  

У квітні 2023 року українська влада нарешті врегулювала питання дистанційного оформлення допомоги передбаченої Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.

Зазначимо, що ще на початку квітня українським жінкам, які народили дитину за кордоном, потрібно було особисто звернутися до органу соціального захисту населення на території України.

Станом на травень 2023 року українські мігранти (щонайменше на період дії воєнного стану) отримали право подання заявок на оформлення допомоги при народженні дитини навіть без виїзду з Польщі.

Юридичною мовою квітневе оновлення українського законодавства визначає, зокрема, що:
"У період дії воєнного стану для призначення допомоги при народженні дитини один із батьків (опікун), який тимчасово перебуває за межами України (крім осіб, які перебувають на території держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України), надсилає до органу соціального захисту населення за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) заяву та видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини".

Нагадаємо, що у 2023 році, загальна сума виплат при народженні дитини в Україні складає 41 280 гривень, з яких:

  • 10 320 гривень виплачується одноразово;
  • 860 гривень щомісячно упродовж трьох років.

Зверніть увагу: Сервіс Дія уможливив онлайн-відкриття рахунку в українському банку для українців за кордоном

Оформлення української допомоги при народженні дитини за кордоном: порядок дій
  • відкрити в українському банку рахунок, на який будуть надходити виплати (при його відсутності),
  • заповнити заяву на отримання державної допомоги при народженні дитини (доступна за цим посиланням),
  • додати до заяви отримані документи про народження,
  • надіслати поштою на адресу органу соціального захисту, за місцем проживання в Україні, заяву з доданими документами.

Як правильно зареєструвати українську дитину, народжену за кордоном

Українцям за кордоном також слід врахувати, що з початку 2023 року вони можуть отримати свідоцтво про народження дитини в дипломатичних установах України на території іноземних держав.
Аби офіційно зареєструвати українського малюка, який народився за кордоном, потрібно представити в одну з українських іноземних дипустанов:
  • документ, що засвідчує народження дитини – виданий медзакладом або лікарем, який супроводжував пологи;
  • паспорт (або інший документ) батьків, який посвідчує їх особу;
  • документ для внесення відомостей про батька — свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства тощо.
Також під час візиту, для прикладу, в Посольство або консульство України у Польщі батькам потрібно оформити письмову або усну заяву.

Детальна інформація про реєстрацію новонароджених за кордоном у матеріалі: Порядок реєстрації новонароджених українців в закордонних дипустановах України

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *