Управління з питань іноземців у Польщі надало розгорнуте пояснення щодо окремих аспектів процедури набуття іноземцями міжнародного захисту в РП. А також офіційно застерегло осіб, які планують подання документів на міжнародний захист в Польщі щодо недоброчесних посередників.
До теми: Міжнародний захист в Польщі отримали тисячі українців: кількість звернень стрімко зростає
На офіційній вебсторінці польського Управління з питань іноземців 25 листопада 2024 року опубліковано низку важливих пояснень та застережень щодо процедури надання іноземцям міжнародного захисту в Польщі.
Важливі аспекти щодо представників у процедурі міжнародного захисту в Польщі
Управління з питань іноземців опублікувало збірник найважливіших принципів та рекомендацій щодо призначення представника у провадженнях щодо отримання міжнародного захисту в Польщі.
Нагадаємо, що офіційно усі справи щодо надання міжнародного захисту здійснюються від імені очільника Управління з питань іноземців (Urząd do Spraw Cudzoziemców, UdSC).
Станом на листопад 2024 року, у Польщі визначено наступні загальні правила призначення законного представника (pełnomocnika) в адміністративному судочинстві:
- представником може бути будь-яка дієздатна особа,
- довіреність (pełnomocnictwo) на право представлення інтересів видається у письмовій формі або додається до протоколу під час розгляду справи (zgłoszone do protokołu),
- представник повинен долучити до матеріалів справи оригінал довіреності або її офіційно засвідчену копію.
Зверніть увагу! У Польщі адвокат або правовий радник (radca prawny) можуть самостійно засвідчити справжність копії виданої їм довіреності.
Водночас у разі виникнення сумнівів орган, який веде провадження, може вимагати від довіреної особи (представника) надати офіційно засвідчений підпис сторони, що його уповноважує на представлення інтересів.
В Управлінні з питань іноземців Польщі пояснюють, що:
- право представника вчиняти дії від імені сторони провадження розпочинаються з моменту долучення довіреності до матеріалів провадження,
- проте представник може діяти від імені сторони процесу лише в межах повноважень, зазначених у документі, що посвідчує довіреність.
Окрім того, слід врахувати, що у Польщі довіреність на право представлення інтересів в адміністративному провадженні подається окремо на кожну адміністративну справу.
Навіть якщо усі ці справи розглядається в одному і тому ж уповноваженому органі.
НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!
Важливі нюанси призначення представника у справах про міжнародний захист у Польщі
Управління з питань іноземців Польщі видало вказівки щодо окремих нюансів призначення представника в адміністративних справах на отримання міжнародного захисту.
За поясненням польських урядовців особа може представляти інтереси іншої особи (іноземця), що має намір отримати міжнародний захист у Польщі:
- виключно у тому випадку, якщо до справи було долучено оригінал довіреності або належним чином завірену копію довіреності,
- адже якщо такий документ (довіреність або завірена копія) не долучено до матеріалів справи, представника не можуть допустити до участі у провадженні.
Щобільше Управління з питань іноземців Польщі не приймає довіреності, які були надіслані через систему ePUAP!
Як і в інших адміністративних справах у державних органах Польщі, для кожного окремого провадження, що ведеться керівником UdSC, потрібно подати окрему довіреність на право представлення інтересів іноземця.
Відтак подання представником іноземця у справі про надання міжнародного захисту в Польщі не дає права представляти сторону в інших провадженнях.
Йдеться, для прикладу, про те, що:
- довіреність, долучена до справи, яка розглядається в Департаменті з питань біженців (Departamencie Postępowań Uchodźczych) про надання міжнародного захисту,
- не дає права представляти особі представляти інтереси іноземця у справі, що перебуває на розгляді в Департаменті соціальної допомоги (Departamencie Postępowań Uchodźczych) про надання іноземцю відповідної соціальної допомоги.
Окрім того, іноземці, які надають іншим особам право представляти їх інтереси у справах про надання міжнародного захисту в Польщі, повинні врахувати низку обов’язкових вимог.
Зокрема, довіреність від імені іноземця, особі яка буде представляти його інтереси в Управлінні з питань іноземців повинна містити:
- установчі дані іноземця, щодо якого ведеться провадження (щонайменше ім’я та дату народження),
- дані представника (ім’я та прізвище, назва та номер документа, що посвідчує особу, адреса для листування),
- інформацію про те, якого саме провадження стосується довіреність та обсяг довіреності (номер справи і zakres pełnomocnictwa).
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Недоброчесні посередники у справах про міжнародний захист: офіційне застереження польського UdSC
Управління з питань іноземців Польщі офіційно застерігає іноземців про факти недоброчесності окремих посередників у справах про міжнародний захист.
За даними польських урядовців восени 2024 року Urząd do Spraw Cudzoziemców зафіксував факти недобросовісної практики посередників у процедурі надання міжнародного захисту.
Зважаючи на виявлені зловживання Управління з питань іноземців нагадує, що:
- уся процедура подання документів та розгляду справи про надання особі міжнародного захисту в Польщі є абсолютно безплатною,
- у разі надання міжнародного захисту, видача Женевського паспорта (проїзного документа біженця) або посвідки на проживання також не передбачає жодних оплат,
- подання документів завжди вимагає особистої присутності особи у відповідному підрозділі Прикордонної варти Польщі (placówce Straży Granicznej).
Призначення іноземцями представника (pełnomocnika) для представлення інтересів у справі аж ніяк не гарантує надання міжнародного захисту.
Щобільше наявність представника жодним чином не впливає на тривалість процедури надання міжнародного захисту в Польщі.
Наприклад, через те, що посередник не вживає необхідних заходів або не відповідає на виклики чи листи з Управління з питань іноземців.
Польські урядовці наголошують на тому, що міжнародний захист в Польщі надається лише тим особам, які бояться повертатися в країну походження через загрозу переслідувань або серйозної шкоди життю та здоровʼю.
Зважаючи на це особи, які хочуть використати інструмент міжнародного захисту фактично лише для легалізації перебування в Польщі, можуть потрапити під зустрічні звинувачення.
Йдеться про те, коли при розгляді відповідної справи буде встановлено:
- що подання заяви про надання міжнародного захисту не обумовлено обґрунтованими побоюваннями з боку іноземця щодо повернення в країну походження,
- то такі дії можу розглядатися як обман державного службовця (ст. 272 Кримінального кодексу Польщі) і тягнути за собою кримінальну відповідальність.
Особливо це стосується випадків, коли іноземцям допомагає представник. Який, беручись надавати правову допомогу, повинен бути ознайомлений з чинним законодавством Польщі.
Відтак офіційно рекомендується остерігатись недоброчесних пропозицій від посередників, які рекламують нібито високу ефективність отримання міжнародного захисту та швидший розгляд справи.
На що звернути увагу при виборі представника у справі про міжнародний захист у Польщі
Польські урядовці наголошують на тому, що співбесіду з заявником на міжнародний захист проводить Управління у справах іноземців Польщі.
Жоден представник у справах про міжнародний захист в Польщі не може виконувати такі дії (пройти співбесіду) від імені іноземця.
І навіть якщо іноземець не буде задоволений отриманим рішенням, він має право на допомогу професійного юриста в рамках безоплатної правової допомоги у Польщі.
Переваги самостійного ведення справи іноземцем, який клопоче про отримання міжнародного захисту в Польщі:
- повна безоплатність послуг (відсутність витрат), пряма і безпосередня комунікація з Управлінням з питань іноземців про хід справи,
- відсутність ризиків, які можуть виникнути через дії або бездіяльність з боку ненадійного представника,
- можливість отримати підтримку від польського Управління з питань іноземців або організацій, що надають допомогу іноземцям.
Окрім того, польські урядовці наголошують про наявність низки ризиків для іноземців, які уповноважують ненадійних представників на представлення їх інтересів у справах про міжнародний захист.
Саме тому в Управлінні з питань іноземців Польщі офіційно рекомендують не користуватися послугами посередників, які:
- не володіють мовою іноземця і не можуть пояснити правову ситуацію, в якій перебуває особа на території Польщі,
- не інформують про хід розгляду справи, не повідомляють вчасно про заплановані UdSC дії,
- вводять в оману щодо чинного законодавства Польщі та вимагають оплати за дії, які є безкоштовними
- отримують соціальну допомогу від імені іноземця.
Особливо обережним іноземцям, які в Польщі клопочуть про міжнародний захист, слід бути із посередниками та представниками, що переконують зробити неправдиві заяви, використовувати фальшиві документи або докази.
І в жодному разі не звертатись за допомогою до осіб, які заявляють про їх нібито високу ефективність в ледь не гарантованому отриманні міжнародного захисту. Чи переконують про власні можливості впливати на пришвидшення розгляду справи.
У разі коли іноземець відчуває, що уповноважений представник діє недоброчесно, він завжди може відкликати попередньо видану довіреність.
Для цього достатньо лише повідомити про відкликання довіреності Управління з питань іноземців Польщі у письмовому форматі.
Актуальне питання: Легалізація іноземців у Польщі 2025: карти побиту онлайн, жодних штампів у паспортах та гроші на повернення
фото: колаж UAPL.INFO