Легалізація іноземців у Польщі 2025: карти побиту онлайн, жодних штампів у паспортах та гроші на повернення

Урядом Польщі опубліковано базові положення перших законодавчих змін у системі легалізації іноземців. Йдеться не лише про новий формат подання документів на право перебування через сервіс MOS (Moduł Obsługi Spraw). А й грошові виплати для іноземців та карти побиту для українців із PESEL UKR.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Актуально: Українці в Польщі зможуть швидше отримати посвідчення водія

На офіційному урядовому порталі Ради Міністрів Польщі у листопаді 2024 року оприлюднено деталі нового законопроєкту щодо легалізації та перебування іноземців.

Чому Польща змінює систему легалізації іноземців: пояснення МВСіА

Ініціатором зміни системи легалізації іноземців у Польщі виступило міністерство внутрішніх справ і адміністрації.

Польські урядовці вважають, що чинне польське законодавство не відповідає очікуванням щодо цифровізації адміністративних процедур.

"Криза, спричинена пандемією COVID-19, зокрема, висвітлила сфери адміністративних питань, які потребують інтенсифікації та прискорення оцифрування, а також створила нові потреби в електронних послугах,"
 – наголошують у МВСіА Польщі.
Окрім того, реальні тенденції провадження відповідних справ у Польщі свідчать про потребу спрощення процедури легалізації перебування іноземців.

Адже польські установи вимушені обробляти дуже багато заяв про легалізацію перебування іноземців в Польщі, кількість яких щорічно зростає.

Згідно з чинним законодавством Польщі, заяву про видачу дозволу на тимчасове перебування, дозволу на постійне перебування та дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС іноземець повинен подати:

  • лише на офіційному бланку (згідно зі зразками, передбаченими в імплементаційних актах до закону Польщі “Про іноземців”) у паперовій формі,
  • особисто за місцезнаходженням воєводського управління.
Адже якщо вищезгадану заяву іноземець не подасть особисто, воєвода зобов'язаний викликати іноземця до воєводського управління. Такий виклик має бути проведено у 7-денний термін, зважаючи на можливість залишення заяви без розгляду.
карта побиту в Польщі
Окрім того, при подачі заяви на отримання відповідного статусу (карти побиту чи резидента ЄС) в іноземця у Польщі знімаються відбитки пальців, фото  freepik.com

А в проїзний документ (здебільшого закордонний паспорт) проставляється штамп, що підтверджує подачу заяви на отримання відповідної карти побиту чи резидента ЄС.

У МВСіА Польщі твердять, що наразі іноземці здебільшого користуються сторонньою допомогою в заповненні традиційної заяви на карти побиту чи карти резидента ЄС.

Або взагалі усю процедуру отримання легалізаційних документів на перебування у Польщі доручають посередникам.

Що зміниться для іноземців у Польщі у 2025 році

Зміни у системі легалізації іноземців у Польщі (законопроєкт UD163) польські урядовці планують запровадити ще у 4 кварталі 2024 року.
Проєкт “Закону про внесення змін до закону Польщі “Про іноземців” та деяких інших законів” насамперед має на меті зміну способу подання документів для отримання дозволу на:
  • тимчасове перебування (zezwolenia na pobyt czasowy) в Польщі
  • постійне перебування (zezwolenia na pobyt stały) у Польщі,
  • перебування в Польщі як довготермінового резидента ЄС (zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE).
У випадку подання звернення для отримання дозволу на тимчасове перебування, також буде змінено формат подання усіх обов'язкових формальних додатків.

телеграм-канал UAPL.INFO

Згідно із положеннями нового законопроєкту у Польщі буде скасовано обов’язковий формат особистого подання заявок іноземцями на різного роду карти побиту.

Йдеться про те, що у Польщі невдовзі буде фактично замінено:

  • вимогу подання вищезазначених заяв у паперовій формі під час особистої присутності у воєводському управлінні
  • на обов’язок подання їх в електронній формі за допомогою онлайн-сервісу через електронну систему Модуль обслуговування справ (MOS).
Додатково у правових нормах буде роз'яснено обсяг даних та інформації, що обробляються в реєстрах та провадженнях, стосовно іноземців у Польщі.

Йдеться про чималу кількість баз даних, реєстрів та проваджень, які ведуть уповноважені органи на підставі законів Польщі:

  • “Про іноземців” від 12 грудня 2013 року,
  • “Про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща від 13 червня 2003 року
  • а також ” Закону про в’їзд, перебування і виїзд з території Республіки Польща громадян країн ЄС та членів їх родин” від 14 липня 2006 року.

Черговою метою нового законопроєкту уряду Польщі є приведення польського законодавства у відповідність до Регламенту (ЄС) 2016/1953 Європейського Парламенту та Ради ЄС від 26 жовтня 2016 року. 

Яким передбачено запровадження європейського проїзного документа для повернення громадян третіх країн, які нелегально перебувають на території країн ЄС.

Легалізація іноземців у Польщі
Новий законопроєкт також матиме вплив й на іноземців у Польщі, які перебувають у процесі надання міжнародного захисту, фото: strazgraniczna.pl

Зокрема, у сфері проведення проваджень (розгляду звернень) після подання відповідних заяв на отримання міжнародного захисту.

Карта побиту в Польщі: електронна подача та підпис документів через Profil zaufany

Згідно із новим законопроєктом відповідальним за роботу електронного сервісу MOS (Moduł Obsługi Spraw) буде очільник Управління у справах іноземців Польщі.

Доступ до MOS буде надано іноземцям, які планують за допомогою цього електронного сервісу подавати заяви на отримання дозволу на тимчасове або постійне перебування, та дозволу на перебування як довготермінового резидента ЄС.

Окрім того, право доступу до MOS також буде надано й особам, які можуть подати заяву від імені неповнолітнього іноземця, недієздатної особи або неповнолітньої особи без супроводу дорослих.

Впровадження нових функцій у системі MOS, в першу чергу, спрямоване на:

  • спрощення процедур, пов’язаних з легалізацією перебування іноземців у Польщі,
  • та усунення непотрібних елементів цих процедур, які вважаються реально обтяжливими як для іноземців, так і для воєводських управлінь.
Законопроєкт передбачає створення інтуїтивно зрозумілої для іноземців форми подання заяви на карти побиту чи резидента ЄС у Польщі в цифровому форматі.
карта побиту в Польщі
МВСіА Польщі буде визначено перелік обов’язкових додатків (документів або їх копій), які повинні бути долучені до заяви на етапі її онлайн-подання, фото freepik.com

Зазначене нововведення повинно спростити воєводським управлінням процедуру адміністративних проваджень у справах про легалізацію перебування іноземців у Польщі Оскільки усі електронні заяви на карти побиту чи резидента ЄС (після їх формальної перевірки) автоматично передаватимуться до національної колекції реєстрів, записів і списків у справах іноземців без необхідності ручного переписування.

Щобільше іноземці у Польщі при заповненні електронної заяви на отримання відповідного дозволу на перебування зможуть підписати її із використання довіреного профілю (Profil zaufany).

До теми: Profil zaufany у Польщі для українців: відповіді на головні питання

Штампа у паспорті більше не буде: Польщі змінює процедуру оформлення карт побиту

Водночас електронний формат подання документів на карти побиту чи резидента ЄС у сервісі MOS не звільнятиме іноземців від особистого візиту до воєводського управління в Польщі.
Згідно із новим законопроєктом під час візиту до воєводського управління:
  • буде додатково верифіковано і підтверджено особу іноземця,
  • в особи буде знято відбитки пальців та отримано зразок підпису.

Польські урядовці наголошують на тому, що особиста присутність іноземців у воєводських управліннях зумовлена вимогами щодо міграційної безпеки.

Оскільки саме воєвода, як орган, відповідальний за процедуру надання одного з дозволів на перебування, зобов'язаний забезпечити якомога кращу ідентифікацію особи, яка подає заяву на отримання цього дозволу.
Окрім того, у проїзному документі (закордонному паспорті) іноземця не буде більше проставлятись відповідний штамп (печатка).

Йдеться про спеціальну позначку, якою наразі у Польщі засвідчується факт подання іноземців заяви про отримання відповідного дозволу на перебування.

Згідно із нововведеннями зазначений штамп у проїзному документі іноземців буде замінено на окрему довідку, яка підтверджуватиме факт подання документів на карти побиту.

Це важливо: Робота в Польщі з протермінованим паспортом: можлива чи ні

Карти побиту для українців із PESEL UKR, грошові виплати та інші нововведення для іноземців у Польщі

У МВСіА окремо наголошують на тому, що оновлення системи легалізації іноземців у Польщі стосуватиметься й українців зі статусом UKR.
Оновлений електронний сервіс MOS передбачає подання заявок на карти побиту українцями, які отримали тимчасовий захист у Польщі.

Відтак у зв’язку із запровадженням можливості електронної подачі заяв на отримання карт побиту в Польщі планується:

  • внести зміни до Закону від 12 березня 2022 року “Про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на її території” (так званий спецзакон),
  • в частині положень, що передбачають можливість звернення громадян України за отриманням карт побиту на підставі:
    • частини 13 статті 42 спеціального закону про підтримку вимушених мігрантів,
    • та закону Польщі від 20 квітня 2004 року “Про сприяння зайнятості населення та установи ринку праці”.
Водночас українцям із PESEL UKR в Польщі слід врахувати, що зазначені зміни наразі не стосуються отримання карт побиту CUKR.

Адже на урядовому порталі зазначають, що електронні заяви на карти побиту зможуть подавати лише ті українці зі статусом UKR, які претендують на отримання:

  • дозволу на тимчасове перебування і роботу (zezwolenia na pobyt czasowy i pracę), що регламентується п. 1 ст. 114 закону Польщі “Про іноземців”,
  • дозволу на тимчасове перебування з метою виконання висококваліфікованої роботи (ст. 127 закону Польщі “Про іноземців”),
  • або дозволу на тимчасове перебування з метою здійснення підприємницької діяльності(п. 1 або п. 3 ст. 142 закону Польщі “Про іноземців”),
  • а також дозволів на тимчасове перебування члена сім’ї громадянина Республіки Польща (п. 1 ст. 158 ч. закону Польщі “Про іноземців”) та з метою возз’єднання сім’ї (п. 1 ст. 159 ч. 1 закону Польщі “Про іноземців”).

Проте доволі ймовірно, що саме новий функціонал сервісу MOS може бути використаний і при поданні у 2025 році українцями в Польщі заявок на отримання карт побиту CUKR.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Щобільше польські урядовці планують запровадити додаткову форму грошової форми допомоги для іноземців, які виїжджатимуть з Польщі у країни походження.

Зазначена фінансова підтримка буде мати на меті підтримати реінтеграції іноземців після повернення до країни походження.

Окремо слід зазначити, що новий законопроєкт МВСіА Польщі пропонує нові правові рішення щодо процедури надання дозволу на тимчасове перебування з метою возз’єднання сім’ї.

Йдеться про ситуації, коли:

  • іноземець перебуває за межами Польщі,
  • а заяву про надання дозволу на тимчасове перебування подає член його сім’ї, який вже проживає на території Польщі.
З цією метою МВСіА Польщі пропонує запровадити нове правове поняття “відокремленого члена сім’ї”.
Зміни для іноземців у Польщі
А також розробити нову (окрему) форму заяви про надання вищезгаданого дозволу на тимчасове проживання, адаптовану до зазначених вище обставин, фото freepik.com

В контексті приведення польського законодавства у відповідність до згаданого вище Регламенту ЄС 2016/1953 буде розширено перелік документів, що видаються іноземцям відповідно до положень закону Польщі “Про іноземців”.

До переліку таких документів буде додано “європейський проїзний документ для повернення громадян третіх країн, які перебувають нелегально”.

Польською назва зазначеного документа - europejski dokument podróży dla celów powrotu nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich).

Відтак буде визначено умови його видачі, процедуру та органи, яку будуть у Польщі уповноважені видавати зазначений документ.

Актуальна тема: Відстрочка в Резерв+ за кордоном: хто отримає автоматично

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *