Конфіскація автомобілів у Польщі: польський уряд готує значні зміни для водіїв

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Порядок примусового вилучення транспортних засобів у водіїв в Польщі, який застосовується із 14 березня 2024 року, викликає все більше зауважень правозахисників. Польські урядовці вимушено відреагували на критику та анонсували значні зміни для водіїв вже незабаром.

Це важливо: Українцям за кордоном стали доступні швидкі та безплатні перекази

На офіційному порталі міністерства юстиції Польщі опубліковано розлоге пояснення очільника відомства щодо чутливого питання беззастережної конфіскації транспортних засобів.

Проблема із конфіскацією автомобілів в Польщі: за що критикують уряд

Слід зазначити, що критика чинного законодавства щодо конфіскації авто в Польщі з’явилась ще під час роботи над законопроектом, положення якого набули чинності у березні 2024 року.

Обов’язкове примусове вилучення авто в окремих категорій водіїв у Польщі в оновленому законодавстві зумовило низку зауважень від:

 • Верховного суду Польщі,
 • польського омбудсмена (Rzecznika Praw Obywatelskich),
 • та низки правозахисних організацій.

телеграм-канал UAPL.INFO

Проте, попри критику, яка переважно стосувалася обов’язкового застосування конфіскації транспортного засобу, з 14 березня 2024 року:
 • запроваджена обов’язкова конфіскація автомобіля, якщо рівень алкоголю у крові водія перевищив 1,5 проміле – при цьому достатньо лише факту підтвердження стану алкогольного сп’яніння;
 • без альтернативи проводиться конфіскація авто у нетверезого водія, який став причиною/учасником ДТП, якщо рівень алкоголю в крові перевищував 0,5 проміле;
 • у разі, якщо під час дорожньо-транспортної пригоди автомобіль було знищено, водій має сплатити штраф еквівалентний вартості автомобіля;
 • якщо внаслідок дій нетверезого водія були нанесені тяжкі тілесні ушкодження або спричинена смерть, йому загрожує до 16 років позбавлення волі (до 14 березня 2024 року максимальне покарання становило – 12 років).
Водіям в Польщі слід врахувати, що польський суд з березня 2024 року також фактично отримав право конфіскувати авто навіть у випадку, коли у крові водія було виявлено лише понад 0,5 проміле алкоголю.
в Польщі
При цьому не обов’язковим є навіть факт вчинення ДТП за участю автомобіля, яким керував нетверезий водій, фото: freepik.com

Конфіскація авто в Польщі стане факультативною мірою: Мінюст

Польські урядовці відреагували на низку критичних зауважень щодо положень про конфіскацію транспортних засобів у водіїв, які перебувають у стані сп’яніння або під впливом відповідних препаратів чи речовин.
Насамперед представники польського мінюсту планують відмовитися від обов’язкового застосування конфіскації транспортного засобу.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини для українців у Польщі підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com

Відтак планується скасування норми:

 • яка однозначно зобов’язує правоохоронні органи в Польщі проводити вилучення транспортного засобу,
 • яким керував порушник на момент вчинення правопорушення, за яке чинне наразі законодавство передбачає обов’язкове винесення рішення про конфіскацію транспортного засобу.
Скасування обов'язкової конфіскації автомобіля у нетверезих водіїв у Польщі на думку урядовців мало б усунути норм, які суперечать конституційним положенням.

Крім того, міністерство юстиції Польщі планує скасувати можливість винесення рішення про конфіскацію транспортного засобу у випадках,

 • коли це неможливо або недоцільно у зв’язку з його продажем, втратою, знищенням або значним пошкодженням,
 • або якщо транспортний засіб не був виключною власністю правопорушника на момент вчинення правопорушення.

Зверніть увагу: Як вберегтись від ризиків під час тимчасового повернення в Україну з-за кордону

Конфіскація автомобіля лише за рішенням польського суду: які передумови

Новий законопроект міністерства юстиції Польщі щодо конфіскації транспортних засобів вже опубліковано та направлено на громадське обговорення.
Запропоновані зміни до законодавства повертають суду можливість залежно від обставин встановлювати форму та перелік штрафних санкцій до нетверезих водіїв.

На думку урядовців саме незалежний та самостійний суд у Польщі:-

 • формує кримінальну санкцію за конкретне правопорушення в межах, передбачених законом,
 • адаптуючи розмір покарання та заходи кримінально-правового впливу до особи конкретного правопорушника.
в Польщі
І саме суд, а не правоохоронні органи в Польщі визначають ступінь суспільної шкідливості діяння, в тому числі ступінь вини, фото: freepik.com
Накладений наразі польським правом на суд обов’язок “оголошувати конфіскацію транспортного засобу” є суттєвим обмеженням повноважень суду щодо здійснення правосуддя.

Міністерство юстиції Польщі наголошує, що не планує і не використовує конфіскацію автомобілів у нетверезих водіїв як інструмент фінансування відповідного фонду – Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej.

Конфіскація транспортних засобів існує в правових системах країн Європейського Союзу, таких як Бельгія, Фінляндія, Естонія, Люксембург, Словенія та Італія. У більшості країн, де такий захід кримінально-правового характеру передбачений, він застосовується на факультативній основі.

Як правило, конфіскація автомобілів у ЄС здійснюється:

 • у випадку винесення обвинувального вироку щодо порушника правил дорожнього руху, якого було затримано в нетверезому стані чи під впливом відповідних препаратів,
 • або коли водія повторно затримують за управління транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з планами міністерства юстиції Польщі зміни до законодавства про конфіскацію транспортних засобів планується запровадити до кінця 2 кварталу 2024 року.

Зверніть увагу: Ще більше обмежень від ДП “Документ” за кордоном: що змінилось після скасування “живої” черги

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *