З 1 січня 2025 року в Польщі зросла мінімальна заробітна плата, що відповідно вплинуло й на розмір інших виплат. Окрім того, іноземцям, які подали документи та очікують карти побиту в Польщі доведеться оновити дані про доходи.
Актуально: Як переказати гроші до Польщі з України без ризиків та переплат
Нові фінансові показники, які діють з 2025 року на території Польщі можуть стати підставою відмови у видачі карти побиту. Які дані потрібно оновити іноземцям та нові розміри виплат і ставок у Польщі у 2025 році.
Карта побиту по роботі в Польщі та нова “мінімалка”: хто ризикує отримати відмову
Для того аби не отримати відмову в карті побиту в Польщі особам, які подали документи та очікують рішення у 2025 році, слід врахувати важливі зміни щодо фінансових вимог.
У Польщі іноземцям, які подають документи для отримання карти побиту на підставі працевлаштування потрібно довести наявність офіційного доходу. І цей дохід не може бути нижчим за офіційну “мінімалку”.
Саме тому українцям у Польщі слід врахувати, що:
- подані у 2024 році фінансові документи на отримання карти побиту із показниками на рівні тогорічної мінімальної заробітної плати,
- можуть стати офіційною та законною причиною відмови в отриманні карти побиту через невиконання фінансових умов.
НЕ ЗАБУДЬТЕ:
– підписатись на сторінку UAPL.INFO у мережі 👉 Facebook ,
– та шукайте відповіді на запитання у групі 👍 Все про Польщу для українців: документи, робота, житло, відпочинок!
Нагадаємо, що у другому півріччі 2024 році мінімальна заробітна плата у Польщі становила 4300 злотих.
Натомість з 1 січня 2025 року в Польщі встановлено новий розмір мінімальної заробітної плати, який відчутно різниться від торішніх показників і складає 4666 злотих.
Нагадаємо, в отриманні дозволу на тимчасове перебування та роботу в Польщі може бути відмовлено на законних підставах якщо:
- розмір місячної заробітної плати іноземця є нижчим за розмір мінімальної винагороди за працю станом на момент видачі рішення про видачу карти побиту,
- незалежно від тривалості робочого часу та виду правовідносин, на підставі яких іноземець виконує роботу.
І навіть якщо іноземець у Польщі працює на умовах неповного робочого часу (не пів ставки або менше) для позитивного рішення його зарплата все одно має бути більшою за актуальну "мінімалку".
Саме тому усім іноземцям у Польщі, які при подачі документів на карту побиту по роботі у 2024 році надавали дані про заробітну плату із розміром нижчим за 4666 злотих, у 2025 році можуть законно відмовити.
Для того аби уникнути відмови в отриманні карти побиту по роботі в Польщі у 2025 році іноземцям потрібно:
- оформити нові фінансові документи, які підтверджують заробітну плату в Польщі у розмірі не нижче 4666 злотих,
- долучити ці документи до матеріалів відповідного адміністративного провадження у воєводському управлінні.
Мінімальна зарплата в Польщі у 2025 році та погодинна ставка оплати праці
З 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата у Польщі становить 4666 злотих брутто.
Такий розмір “мінімалки” визначено для працівників, які працюють на повну ставку (повний робочий день) впродовж місяця.
Відповідно для осіб, які працюють на неповну ставку розмір мінімальної заробітної плати встановлюється в сумі, пропорційній кількості робочих годин, які особа повинна відпрацювати у календарному місяці.
Безумовно після сплати внесків та податків розмір мінімальної заробітної плати, які отримає працівник “на руки” значно менша за 4666 злотих. Для прикладу особа, яка працює у 2025 році в Польщі за трудовим договором на стандартних умовах із 4666 злотих брутто фактично отримає заробітну плату в розмірі 3510,92 злотих.
У 2025 році мінімальна погодинна ставка для окремих цивільноправових договорів становить у Польщі встановлена на рівні 30,50 злотих брутто.
Відтак випадку погодинної оплати праці у Польщі (залежно від обставин) працівник може отримати “чистими” від 30,50 до 20,62 злотих.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Іноземцям у Польщі слід врахувати, що саме входить до мінімальної заробітної плати, яка дає право на отримання карти побиту по роботі.
Іноземцям, які будуть оновлювати фінансові дані у провадженнях щодо отримання карти побиту в Польщі на підставі працевлаштування, потрібно звернути увагу не лише на новий розмір мінімалки.
Адже для розрахунку мінімальної заробітної плати в Польщі враховуються не всі виплати та надбавки, оскільки до “мінімалки” не можуть бути включені:
- винагорода за роботу в наднормовий час,
- доплата за роботу в нічний час,
- надбавка за вислугу років,
- надбавка за особливі умови праці,
- премія до ювілею (nagroda jubileuszowa),
- вихідна допомога у зв’язку з виходом працівника на пенсію за віком або по інвалідності.
Зазначені особливості щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати у Польщі слід врахувати не лише особам, які працюють на повну ставку. А й іноземцям, які будуть подавати нові фінансові документи від кількох працедавців для підтвердження сукупної оплати праці за місяць на рівні не нижче 4666 злотих.
Нагадаємо, що з 1 квітня 2023 року українці із PESEL UKR в Польщі можуть подавати документи на отримання карти побиту на підставі роботи.
Водночас українцям, які у Польщі отримали тимчасовий захист, слід розуміти що отримання карти побиту позбавить їх усіх пільг передбачених спеціальним законом про допомогу вимушеним мігрантам.
Зокрема, можливості отримання грошових і негрошових виплат, доступу до безплатної медичної опіки, освіти та інших державних послуг.
До теми: Робота на свята та вихідні у Польщі: як отримати доплату або відпустку
фото: freepik.com