Карта побиту у Польщі стане недоступною для біженців з України у спрощеному порядку

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Відповідно до чинного законодавства, громадяни України, які перебувають на території Польщі понад 9 місяців, повинні отримати дозвіл на тривале перебування. Чи потрібна карта побиту для біженців з України, що прибули у Польщі в перші дні повномасштабної війни.

До теми: Усі нюанси Дія Пл – як встановити та налаштувати цю послугу українцям у Польщі

Міністерство внутрішніх справ і адміністрації Польщі планує вже у листопаді 2022 року внормувати питання тривалого перебування українських біженців на території сусідньої країни.

Зокрема йдеться про внесення чергових змін до, так званого, “спецзакону” про допомогу громадянам України у зв’язку з бойовими діями.

Карта побиту не буде доступна біженцям після 9 місяців перебування у Польщі

За інформацією правозахисної організації Stowarzyszenie Interwencji Prawnej в проекті змін до спецзакону скасовано можливість подання заяви на отримання дозволу на тимчасове проживання після 9 місяців перебування в Польщі.

У проекті змін до “спецзакону” планується скасувати положення щодо подання заяви про надання дозволу на тимчасове перебування. На думку польських правозахисників ймовірність скасування можливості карт побиту у спрощеному форматі дуже висока.

Відтак, найбільш ймовірно, що громадяни України, на яких поширюється дія “спецзакону” (тобто ті, що в’їхали до Польщі після 24 лютого 2022 року і мають статус PESEL UKR), продовжать легально проживати на підставі електронного документа про перебування – Дія пл (Diia.pl).

Як у Польщі пояснюють потребу змін до “спецзакону”

У Міністерстві внутрішніх справ і адміністрації Польщі пояснюють потребу змін у “спецзаконі” адаптацією польського законодавства до реалій сьогоденні.
"Створюючи на початку березня закон про агресію Росії проти України, ми до кінця не знали, наскільки велика група людей до нас прибуде, наскільки велика група людей працевлаштується у нас. Адже самі біженці говорили, що приїжджають сюди ненадовго. Зараз ми хочемо адаптувати закон до реалій"пояснює заступник глави МВС Павел Шефернакер.

Також на думку польського посадовця оновлення у законодавстві допоможе запобігти хаосу у польських державних установах та в органах місцевого самоврядування.

Карта побиту
Чинне польське законодавство після 9 місяців легального проживання особи на території Польщі дозволяє подавати заяву на тимчасове перебування, фото: poland2day.com
Потенційно вже наприкінці листопада польські місцеві органи влади могли б стикнутись із величезною кількістю заяв від українських біженців на отримання карт побиту.

На думку заступника міністра ВСіА Польщі Павела Шафернакера потенційно йдеться про сотні тисяч українців, які фактично майже одночасно отримають право на подання заяв до відповідних польських органів влади.

Наразі проект змін до спеціального закону проходить міжвідомчі консультації. До Сейму Польщі він може потрапити не раніше 20 листопада.

Польські правозахисники твердять, що зміни у спецзаконі можуть шкодити інтересам українських біженців

Окремі польські правозахисні організації вже зараз, на етапі погодження законодавчих змін до спецзакону, висловлюють припущення про їх некорисність для українських вимушених мігрантів.

Слід зазначити, що критикують не лише скасування можливості отримання карти побиту у спрощеному порядку.

Також правозахисники заявили, що запропоноване Урядом Польщі введення оплати українським біженцям за проживання у пунктах спільного проживання суперечить європейським нормам про тимчасовий захист.

Нагадаємо, що одним із законодавчих нововведень наступного року у Польщі планується покриття українськими біженцями витрат в осередках спільного проживання:

  • після 120 днів перебування в Польщі – 50% (але не більше 40 злотих на добу) вартості проживання;
  • після 180 днів – 75% (але не більше 60 злотих на добу) вартості проживання.

Зверніть увагу:  Продовжити закордонний паспорт у дипустановах України у Польщі знову можливо: офіційне пояснення Уряду

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *