Карта побиту та її легальність. Прикордонники у Польщі отримали нові можливості контролю іноземців.

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Вже у квітні польські прикордонники отримають можливість значно швидше та оперативніше перевірити Карти побиту, які були видані іноземцям у Польщі. Встановити чи Карта побиту є дійсною, а не фіктивною дозволить доступ прикордонників до нових даних від ZUS в електронному форматі.

Зверніть увагу: Перетин кордону із продовженим паспортом може бути ускладнено: Генконсульство України у Любліні

Підписані президентом Польщі 21 березня 2023 року зміни до низки законів, в тому числі й про іноземців, визначають нові можливості для польських прикордонників щодо оперативного контролю легальності перебування на території Польщі іноземних громадян.

Що зміниться в обміні інформацією між ZUS, прикордонниками та інспекторами праці

До набуття у квітні чинності новим законом, Управління соціального захисту Польщі (Zakład Ubezpieczeń Spółecznych) раз на квартал передавало прикордонникам дані про фірми, у яких працював бодай один іноземець.

В оновленому польському законодавстві визначено, що польський ZUS надає правоохоронцям не лише квартальні дані про фірми, де працюють іноземні працівники.

З квітня 2023 року ZUS повинен надавати Прикордонній службі та Державній інспекції праці в електронному вигляді:
  • дані про фірму, установу чи компанію, яка повідомила ZUS про працевлаштованого іноземця, для його соціального страхування,
  • а також дані щодо цього іноземця в обсязі, необхідному для виконання статутних завдань прикордонників та інспекторів праці.

телеграм-канал UAPL.INFO

Які електронні дані від ZUS допоможуть встановити чи Карта побиту легальна

Законодавчо визначено доволі об’ємний перелік персональних даних, доступ до яких в електронному вигляді отримають польські прикордонники.
Стосовно польського працедавця перелік доволі традиційний: зокрема, номери NIP, REGON, PESEL, PKD, юридичні адреси та назви.

Натомість щодо застрахованого у ZUS іноземця перелік даних, доступ до яких в електронній формі отримують польські прикордонники, набагато більший.

Законодавчо визначено, що ZUS має надавати прикордонникам в електронному вигляді:
    • тип, серію та номер документа, що посвідчує особу,
    • номер PESEL, якщо такий є,
    • ім’я та прізвище, дата народження, національність та стать особи,
    • зареєстровану адресу (adres zameldowania), адресу проживання (adres zamieszkania) та поштову адресу (adres do korespondencji),
    • код страхового титулу,
    • дату виникнення обов’язків сплати внесків соціального страхування та дату реєстрації на соціальне страхування,
    • дату припинення обов’язку сплати внесків щодо соціального страхування та зняття застрахованої особи з обліку в системі соціального страхування,
    • дані про робочий час та базу нарахування внесків на пенсійне страхування та страхування на випадок інвалідності та дати їх сплати.

Яким чином прикордонники встановлюватимуть чи Карта побиту дійсна

Доступ до зазначених вище даних про іноземців у Польщі в електронному форматі може значно підвищити рівень контроль за виданими Картами побиту з боку прикордонників.
Відтак можливість в електронному форматі отримувати дані у системі ZUS дозволить співробітникам Прикордонної охорони Польщі, зокрема, дуже швидко:
  • перевірити чи дійсно іноземець після отримання Карти побиту працевлаштувався у відповідного працедавця, який вказувався при отриманні дозволу на перебування;
  • встановити де, коли й скільки заробітної плати отримував іноземець у Польщі;
  • визначити, коли іноземець звільнився із місця роботи, на яке він оформляв отримання Карти побиту.
Карта побиту
З 2022 року для отримання Карти побиту у Польщі іноземець має показати легальний дохід не менше мінімальної заробітної плати, фото:naszemiasto.pl
Станом на квітень 2023 року "мінімалка" у Польщі становить 3 490 злотих, проте вже у липні зросте до 3600 злотих. Також із 1 липня 2023 року зросте і мінімальна погодинна ставка до 23,5 злотих, що на 3,8 злотих більше, ніж у попередньому році.
Також слід врахувати, що при перебуванні у Польщі по Карті побиту при зміні роботодавця іноземець повинен повідомити відповідного воєводу.

Довести, що ця вимога не відома особі із Картою побиту, вкрай складно. Адже доведення інформації про вимогу надання воєводі даних при зміні роботи здійснюється під час отримання Карти побиту.

Водночас якщо у вас змінились підстави перебування (наприклад, була робота, а стало навчання), то доведеться оформляти нову Карту побиту.

Те саме стосується і випадку, коли особа працювала як найманий працівник, а надалі заснувала і веде власний бізнес у Польщі.

Офіційно Карта побиту для іноземців у Польщі замінюється у наступних випадках:

      • зміни даних, внесених в попередню карту перебування;
      • зміни вигляду обличчя власника карти перебування відносно вигляду обличчя, розміщеного в цій карті, у мірі, що спричинятиме складність або неможливість ідентифікувати її власника;
      •  її втрати;
      • її пошкодження;
      • взяття Республікою Польща відповідальності щодо міжнародного захисту власника карти перебування, виданої у зв’язку з наданням дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС з приміткою: “міжнародний захист надається…”;
      • взяття іншою державою-членом Європейського Союзу відповідальності щодо міжнародного захисту власника карти перебування, виданої у зв’язку з наданням дозволу на перебування довгострокового резидента ЄС.

Правоохоронцям стане набагато легше “вираховувати” нелегальні Карти побиту

Нововведення ймовірно дозволять польським прикордонникам значно оперативніше “вираховувати” недійсні чи нелегальні Карти побиту.
Натомість українським громадянам, які мали б оновити Карту побиту, проте з певних причин цього не зробили, вартує заздалегідь подумати про потенційні негативні наслідки.

Для прикладу, якщо іноземець отримав Карту побиту на підставі договору про працю, проте жодного дня не працював у цього працедавця, то легальність отримання Карти побиту буде під великим сумнівом.

Цілком ймовірно, що у квітня прикордонники доволі швидко будуть “вираховувати” і мігрантів у Польщі, у яких змінились підстави перебування, а Карту побиту так і не було замінено.

До речі: Українці у Польщі можуть відкрити рахунок в українському банку та безкоштовно переказувати злоті рідним в Україні

фото: колаж UAPL.INFO

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *