Як впливає PESEL на виплати для українців у Польщі: три важливі аспекти

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

Продовження терміну легального перебування українців у Польщі до 30 вересня 2025 року водночас стало підставою для подальшого призначення та виплати низки соціальних допомог. Як впливає наявність звичайного польського PESEL чи ідентифікаційного номера із позначкою UKR на польські соціальні та сімейні виплати українцям?

До теми: 5 програм фінансової допомоги на дитину в Польщі

Міністерство сім’ї, праці та соціальної політики Польщі пояснило юридичне трактування трьох важливих аспектів, які взаємопов’язують отримання соціальних виплат українцями та використання номера PESEL.

Чи обовязковий номер PESEL для отримання польських соцвиплат українцями

Чимало вимушених українських мігрантів у Польщі й досі не розуміють, чи дійсно наявність польського ідентифікаційного номера PESEL є необхідною вимогою для нарахування та призначення польських виплат.
Українцям у Польщі слід врахувати, що станом на липень 2024 року, спроба подати заявку на призначення польських соціальних виплат без наявності номера PESEL не дасть жодного позитивного результату.

Польські урядовці твердять, що всі посадові особи в Польщі, які відповідальні за прийняття заявок на соціальні виплати:

 • у разі отримання заявки без ідентифікаційного номера,
 • повинні звернутись до заявника із вимогою вказання в заявці або попереднього отримання (за умови відсутності) та представлення PESEL.
Юридично саме наявність у громадянина України номера PESEL дозволяє претендувати на соцвиплати гарантовані спецзаконом Польщі.
PESEL
У цьому контексті додається одночасне виконання умови, передбаченої статтею 26(3) спецзакону про допомогу громадянам України, колаж UAPL.INFO

А саме наявність відповідного запису щодо українського мігранта у реєстрах Прикордонної варти Польщі.

Польський PESEL та ступень спорідненості для призначення виплат у Польщі

Черговим питання, яке турбує значну кількість українських мігрантів у Польщі є встановлення ступеня спорідненості осіб на підставі даних у базі номерів PESEL.

Йдеться про те, яким саме чином можливо:

 • перевірити або задокументувати ступінь спорідненості між членами сім’ї українських мігрантів у Польщі,
 • саме у випадку, коли такого роду інформація відсутня в польській базі даних PESEL.
Тобто яким чином в Польщі українці можуть офіційно підтвердити, що:
 • особа, яка претендує на відповідної форми державної допомоги,
 • насправді є матір’ю/батьком дитини, на яку оформлюється заявка для отримання сімейних виплат (для прикладу: різні прізвища матері та дитини)
У міністерстві сім’ї, праці та соціальної політики Польщі зазначають, що дійсно база даних PESEL UKR, як правило, не містить інформації про батьків дітей.

PESELЙдеться саме про осіб – громадян України, на яких поширюється дія спеціального закону про допомогу українцям, колаж UAPL.INFO

Водночас польські урядовці пояснюють, що для відповідних органів у Польщі:

 • ступенем спорідненості вважається родинний зв’язок між заявником і членами його сім’ї,
 • який підтверджується саме заявником під час оформлення заявки на отримання виплат.
Дані про ступінь спорідненості в Польщі вказуються саме особою, що подає заяву для отримання сімейних виплат на дітей.

З обов’язковим ознайомленням особи про кримінальну відповідальність за надання неправдивих свідчень.

УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com 

Саме тому у Польщі не завжди вимагається від громадян України, які подають заявки на отримання соцвиплат, додатково пред’являти свідоцтва про народження дітей.

При цьому у польському міністерстві висловлюють розуміння того, що у багатьох українських вимушених мігрантів, які наразі проживають у Польщі, відсутні такі документи про народження дітей в Україні.

PESEL без позначки UKR та отримання виплат після 24 лютого 2022 року

Для чималої кількості громадян України й надалі актуальним залишається питання використання польського номера PESEL, який було отримано до 24 лютого 2024 року.

Йдеться зокрема про громадян України, які:

 • подають заявку на отримання сімейних виплат у Польщі,
 • прибули на територію Республіки Польща після 24 лютого 2022 року,
 • проте вже мали присвоєний номер PESEL, який було отримано попередньо (наприклад, за кілька років до повномасштабного вторгнення).

Польські урядовці зазначають, що положення спецзакону про допомогу поширюються на тих громадян України, які прибули на територію Республіки Польща з території України у зв’язку з військовими діями, що проводяться на українській території в період з 24 лютого 2022 року.

У переважній більшості випадків особи, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року не мали польського номера PESEL. І  відповідно повинні подати заяву на отримання польського ідентифікаційного номера.

Зверніть увагу: З 1 липня 2024 року подання заявки на присвоєння номера PESEL у Польщі здійснюється "негайно після прибуття" особи як вимушеного мігранта з України.

телеграм-канал UAPL.INFO

Якщо ж вимушені мігранти з України отримали польський номер PESEL до 24.02.2022 року, але прибули до Польщі прибули після цієї дати:
 • для набуття права на отримання низки сімейних виплат у Польщі,
 • їх дані повинні бути перенесені до польської бази номерів PESEL саме із позначкою UKR.

Для цього зазначені вище категорії українських мігрантів у Польщі повинні звернутись до місцевого органу влади (управління гміни чи міста).

І особисто подати заявку про відповідну зміну в реєстрі PESEL (usunięcie niezgodności).

Метою подання цієї заяви про усунення невідповідності, якраз і буде присвоєння позначки UKR в реєстрі PESEL для громадянина України, що легально перебуває в Польщі.

До теми: В українців у Польщі все більше проблем із PESEL UKR

фото: freepik.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *