Як українцям дистанційно оформити інвалідність за кордоном: пояснення МОЗ

Відкрити рахунок онлайн в українському банку, перебуваючи у Польщі

З початком широкомасштабної війни в Україні, декілька мільйонів українців вимушено мігрували за кордон. Серед них чимало осіб з інвалідністю, у яких або підходить термін повторного огляду або вони не встигли її оформити в Україні. У Міністерстві охорони здоров’я пояснили як дистанційно оформити інвалідність українським мігрантам перебуваючи на території іноземних країн.

Зверніть увагу: Українці у Польщі можуть оформити та підтвердити інвалідність у Польщі: покрокова інструкція

В українських вимушених мігрантів з інвалідністю все більше запитань щодо підтвердження статусу інваліда дистанційно. Який порядок дій українців з інвалідністю, що перебувають за кордоном, відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України.

Проведення МСЕК на час дії воєнного стану значно спрощено

На  час дії воєнного стану в Україні відбулось значне спрощення проведення медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).

Ці зміни законодавчо виражені у постановах Кабінету Міністрів України:
  • № 390 від 30.03. 2022 року – “Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану”
  • №225 від 03.2022 року – “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України”

Станом на жовтень 2022 року, за умови наявності “на руках” необхідних для оформлення інвалідності медичних документів та обстежень, для  проведення медико-соціальної експертизи (форма 088/о) їх достатньо надіслати своєму сімейному лікарю або лікуючому лікарю на території України. Після цього лікарсько-консультативна комісія розглядає наданий пакет документів.

Якщо встановлено наявні ознаки інвалідності, ці документи передаються у (МСЕК) з метою здійснення експертизи та встановлення інвалідності.

Дистанційно оформити інвалідність можливо

Враховуючи військові дії в Україні доволі багато осіб, які хочуть отримати статус інваліда, перебувають у вимушеній міграції: ВПО (внутрішньо переміщені особи) або виїхали за межі України. Відтак вони не мають фізично змоги прибути на огляд до МСЕК.

Діюче на сьогодні законодавство передбачає, що рішення про встановлення інвалідності може прийматись й заочно. А підставою для цього є направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

Наразі заочно можуть встановлювати інвалідність з наступних причин:
  • професійне захворювання;
  • трудове каліцтво;
  • захворювання, пов’язане з впливом радіоактивного опромінення внаслідок аварії на ЧАЕС;
  • захворювання, одержане під час проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту та Держспецзв’язку;

дистанційно оформити інвалідність

Як українців за кордоном дистанційно оформити інвалідність

Українські громадяни, які перебувають за кордоном, і мають намір набути статус інваліда в Україні, повинні пройти медичне обстеження по місцю фактичного перебування. Після медичного обстеження за межами України, їм потрібно буде перекласти українською мовою отримані медичні та результати обстеження.

Надалі ці документи слід направити сімейному лікарю або лікуючому лікарю на території України. У разі наявності підстав надіслані документи передаються у (МСЕК) для здійснення експертизи та заочного встановлення інвалідності.

Продовження інвалідності для українців за кордоном: виплати збережуться

Українцям з інвалідністю, які перебувають на території іноземних держав, а термін повторного огляду припав на час дії воєнного стану, не потрібно переживати за втрату статусу або виплат.

Чинне українське законодавство передбачає, що повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:

Інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.

Відповідно усі виплати передбачені українським законодавством для осіб з інвалідністю та тим, що втратили працездатність продовжуються виплачуватись або органами соціального захисту або Пенсійним фондом.

Як відновити втрачені документи про інвалідність

Якщо під час евакуації або переїзду було втрачено медичні документи, які підтверджують статус особи з інвалідністю наразі існує декілька способів їх відновлення, шляхом:
  • звернення до сімейного або будь-якого іншого лікаря первинної ланки за місцем перебування для відновлення результатів обстежень, лікувань, проведених стаціонарних й оперативних втручань та реабілітаційних рекомендацій;
  • звернення до органу соціального захисту, де мають доступ до Централізованого банку даних осіб з інвалідністю та можуть надати інформацію про групу і причину раніше встановленої інвалідності;
  • направлення звернення до медико-соціальної експертної комісії за місцем перебування для відновлення інших документів:
    • або про поновлення довідки МСЕК
    • або при необхідності проходження медико-соціальної експертизи

 

До речі: Субсидії у Польщі: Dodatek Osłonowy – скільки платять і як його оформити українським мігрантам

 

фото: pexels.com

Як правильно знімати кошти у Польщі

Ihor Kobryn

-- Головний редактор, адміністратор та автор порталу UAPL.INFO - Все про Польщу для Українців.- uapl.info - https://www.facebook.com/Uapl.info - https://t.me/uaplinfo

Читайте також

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *