Робота в Польщі без реєстрації та сплати податків може бути абсолютною законною при виконанні низки вимог. Як і скільки можна цілком легально заробляти у 2024 році та чому розміри таких заробітків зростуть у 2025 році.
До теми: Польська зарплата та соцвиплати на українську картку: як оформити
Для чималої кількості українців у Польщі можливість отримувати додатковий дохід без реєстрації бізнесу та сплати податків вкрай вигідна опція. Кому насправді доступна в Польщі так звана “незареєстрована діяльність“, вимоги та граничні суми доходу у 2024 та 2025 роках.
“Пробник компанії”: кому в Польщі вигідна незареєстрована діяльність
Право на проведення дрібної підприємницької діяльності у Польщі надається й іноземним громадянам, які легально перебувають на території сусідньої країни.
Окрім того, українцям у Польщі слід врахувати, що офіційно:
- не існує правових нормі та положень, які б забороняли або обмежували іноземців, які легально перебувають у Польщі, у праві здійснювати незадекларовану діяльність,
- якщо вони відповідають загальним умовам, встановленим для такої діяльності (аналогічним тим, які застосовуються й до громадян РП).
У Польщі незареєстровану діяльність (działalność nierejestrowa) можуть також називати "nierejestrowana" або "nieewidencjonowana". Проте у всіх цих назвах йдеться про дрібну діяльність фізичних осіб, з отриманням прибутку, без потреби реєстрації бізнесу.
Відсутність потреби інформувати про таку підприємницьку діяльність реєстр підприємців Польщі – CEIDG, податкову інспекцію та Центральне статистичне управління значно спрощує початок власної справи у Польщі.
Окрім того, сам завдяки такому “пробнику бізнесу” (firma na próbę) українці в Польщі, які шукають джерела додаткових доходів, заробітків можуть легально заробляти доволі чималі кошти без низки фінансових видатків.
Оскільки саме незареєстрована діяльність у Польщі дозволяє українцям не сплачувати:
- жодних внесків на обов’язкове соціальне та медичне страхування за свою підприємницьку діяльність,
- щомісячні (або щоквартальні) авансові податкові платежі (zaliczek na podatek).
Щобільше, зважаючи на те, що річний дохід від незареєстрованої діяльності у Польщі не може перевищувати 200 тисяч злотих не потрібно сплачувати навіть VAT (ПДВ).
За винятком випадків, коли особа у Польщі продає товари або надає послуги, які вимагають реєстрації для сплати VAT (ПДB) з першого продажу.
Окрім цього незареєстровану діяльність в Польщі можуть здійснювати навіть неповнолітні українці.
Хоча для осіб віком 13-18 років у Польщі встановлено певні правові обмеження оскільки:
- неповнолітні особи не можуть вчиняти юридичні дії від свого імені (самостійно укладати договори зі своїми контрагентами на постачання товарів чи реалізацію продукції,
- а для прийняття зобов’язань їм потрібна буде згода законного представника, (одного з батьків або опікуна).
Доволі часто у Польщі незареєстровану діяльність обирають навіть особи, які мають інше стабільне джерело доходів.
Проте мають наміри власне хобі чи вміння перетворити у додатковий дохід. Графічні здібності, шевська майстерність чи випічка солодощів, або просто вміння торгувати товарами в мережі – все це дозволить отримати дохід без сплати податків у форматі działalność nierejestrowa.
Зверніть увагу: Тисячі українців у Польщі можуть втратити роботу у 2025 році
Скільки можна заробляти у Польщі без сплати податків та реєстрації у 2024-2025 роках
Попри наявність усіх ключових ознак економічної (підприємницької) діяльності działalność nierejestrowa не вважається підприємницькою через певні фінансові обмеження.
Граничний розмір місячного доходу для фізичної особи, який дозволяє не реєструвати власний бізнес у Польщі встановлено у розмірі 75% від актуальної мінімальної заробітної плати.
Нагадаємо, що станом на жовтень 2024 року мінімалка у Польщі складає 4300 злотих. Відтак до кінця 2024 року українці в Польщі можуть абсолютно законно:
- отримувати дохід у розмірі 3225 злотих (75% мінімальної заробітної плати),
- якщо впродовж попередніх 60 місяців (5 років) у Польщі вони не займались економічною діяльністю (działalnośc gospodarcza).
Зверніть увагу: право займатися незареєстрованою діяльністю у Польщі мають навіть особи, які вже мають зареєстрований бізнес. Проте така бізнес-діяльність була призупинена (zawieszona) впродовж останніх 60 місяців. Адже у Польщі призупинення бізнесу не вважається підприємницькою діяльністю.
Для обрахунку ліміту доходу, який дає право здійснювати незареєстровану діяльність в Польщі враховується:
- дохід за місяць, отриманий на підставі з виставлених клієнтам рахунків або рахунків-фактур,
- навіть у випадку якщо особам їх фактично не отримала (тобто клієнт ще фактично не оплатив товар чи послугу).
Водночас при обрахунку граничного ліміту не включається вартість повернутих товарів, наданих знижок і пільг (тобто, наприклад, знижок за дострокову оплату).
Зважаючи на те, що з 1 січня 2025 року в Польщі передбачено збільшення мінімалки до 4666 злотих, зросте й граничний розмір доходів, які дозволяють займатись власною справою у форматі незареєстрованої діяльності.
Відтак з 2025 року в Польщі без необхідності реєструвати компанію та без сплати податків українці можуть офіційно отримувати від власного бізнесу 3499,5 злотих.
І це сума майже сягає розмірів мінімальної зарплати, яку отримуватимуть “на руки” працевлаштовані особи після сплати податків у Польщі (3510,92 злотих).
До теми: Репетитор у Польщі: актуальні ціни та. корисні поради з пошуку
Власна справа у Польщі як działalność nierejestrowa: що слід врахувати українцям
Обираючи формат початку власної справи у Польщі українцям слід врахувати, що при веденні бізнесу у форматі незареєстрованої діяльності існує низка додаткових обов’язків.
Насамперед йдеться про те, що при веденні незареєстрованої підприємницької діяльності у Польщі окрім ведення спрощеного обліку продажів (книга обліку доходів і витрат) необхідно:
- враховувати та вказувати доходи від незареєстрованої діяльності (після вирахування витрат) у річній податковій декларації PIT-36 відповідно до податкової шкали,
- поважати права споживачів, включаючи право відмовитися протягом 14 днів від дистанційного договору,
- виконувати зобов’язання, пов’язані зі скаргами, поверненням або ремонтом,
- видавати рахунки-фактури або квитанції на вимогу покупця.
Окрім того, які у Польщі ведуть незареєстровану бізнес-діяльність не вважаються підприємцями.
Тому станом на кінець 2024 року відповідно до Цивільного кодексу Польщі, договори про надання послуг, які укладаються в рамках незареєстрованої діяльності можуть лише бути у форматі доручення (Umowa zlecenie).
А за такими договорами, особа яка доручила виконання певного завдання, має сплатити за виконавця (який працює у форматі незареєстрованої діяльності) внески на соціальне страхування.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Щобільше українцям у Польщі, який здійснюють незареєстровану бізнес-діяльність, слід врахувати, що:
- впродовж 7 днів після перевищення ліміту щомісячного доходу вони повинні зареєструвати у Польщі повноцінну компанію
- відтак на цей момент вони повинен мати дозвіл на перебування або статус, який дає їм право відкрити фірму в Польщі.
Тому потрібно приділяти особливу увагу на облік своїх доходів, постійно контролювати їх і не перевищувати ліміт. Адже книгу обліку доходів та витрат може перевірити податкова служба Польщі у будь-який час.
Окрім зазначених вище аспектів, при веденні незареєстрованої діяльності у Польщі, українці повинні усвідомлювати, що такий формат бізнесу несумісний зі статусом безробітного.
Саме тому, якщо дохід перевищує половину мінімальної заробітної плати (станом на кінець 2024 року – 2150 злотих, з 1 січня 2025 – 2333 злотих), особа у Польщі повинна повідомити про це місцеве управління зайнятості. А таке повідомлення призведе до втрати статусу безробітного та відповідних допомог.
Важливо: Як легально передати гроші з України до Польщі через банк
фото: freepik.com