З 1 липня 2024 року в Польщі кардинально зміниться системи підтримки українських мігрантів. Відчутні зміни стосуються не лише призначення і виплати соціальних допомог, а й обліку та контролю за громадянами України в сусідній державі.
Це важливо: 5 програм фінансової допомоги в Польщі при народженні дитини у 2024 році
Зміни у вимогах щодо отримання сімейних виплат на дітей, у порядку надання та скасування статусу PESEL UKR та скасування низки грошових допомог. І це далеко не повний перелік нововведень, які передбачено оновленими положеннями польського спецзакону.
Зміни правил отримання та використання PESEL UKR в Польщі з липня 2024 року
За офіційними даними канцелярії президента Польщі з 1 липня 2024 року вносяться суттєві зміни до правил та використання ідентифікаційного номера PESEL зі статусом UKR.
Однією з головних змін, які слід врахувати українським мігрантам у Польщі є зміна терміну подачі заяви на отримання номера PESEL зі статусом UKR:
- з 30 днів від дня прибуття на територію Республіки Польща,
- до “відразу після прибуття” (niezwłocznie po przybyciu);
Нові положення польського спецзакону повертають вимогу підтвердження особи при присвоєнні номера PESEL у Польщі виключно дійсним проїзним документом.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини достатньо підписатись на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Нагадаємо, що в широкому розумінні термін “проїзний документ” зазвичай застосовується до документа, який:
- посвідчує особу, під час перетинання кордону та перебування на території іноземних держав,
- а також дає право на виїзд з/в’їзд до Польщі.
З 1 липня 2024 року українцям при зміні українського документа, на який отримувався PESEL зі статусом UKR, доведеться повторно підтвердити свою особу.
Йдеться про те, що після зміни або закінчення терміну “старого” проїзного українського документа та отримання нового:
- впродовж 60 діб потрібно буде здійснити візит у відповідний територіальний воєводський орган,
- де представити новий дійсний проїзний документ для:
- внесення його в базу даних,
- і привʼязки його до виданого попередньо номера PESEL UKR в Польщі.
Водночас нові повноваження отримали виконавчі гмінні органи Польщі. Які відтепер зможуть вносити зміни у реєстрі PESEL у частині, що стосується зміни статусу УКР.
Окрім цього з 1 липня 2024 року скасовується стаття 5 спецзакону, на підставі якої відповідні органи місцевої влади у Польщі, могли безплатно проводити фотографування громадян України при отриманні номера PESEL.
Важливі нововведення для українських дітей зі статусом UKR в Польщі: перелік змін
Окрема частина оновлень у спецзаконі Польщі, що набуде чинності із 1 липня 2024 року стосується саме українських дітей, які проживають у сусідній державі.
Однією з головних змін, які слід врахувати українським жінкам у Польщі, є виключення зі сфери дії польського спецзакону дітей:
- народжених на території Республіки Польща,
- якщо їх батьком є громадянином Польщі або громадянин іншої держави-члена Європейського Союзу.
Відтепер діти громадянок України, які мали статус UKR, і були народжені від батька, що є громадянином Польщі або іншої країни ЄС не можуть претендувати на пільги передбачені спецуставою.
А українські вимушені мігранти, які отримують соціальну допомогу в Польщі, будуть проходити сімейну співбесіду. Метою якої буде перевірка їх особистого, сімейного та майнового стану на підставі документів з України.
Також із 1 липня 2024 року зменшується вік дітей, яким доведеться здавати відбитки пальців – з 12 до 6 років.
Відтак українські діти вже з 6-річного віку в Польщі будуть вимушені здати відбитки пальців для:
- корегування правових норм, щодо збору даних, які зберігаються в реєстрі громадян України (стаття 6 спецзакону),
- до положень польського національного законодавства, які визначають порядок видачі карт побиту.
Виплати на дітей та їх залучення до польської системи освіти: коли і які зміни очікувати
“Привʼязка” виплат на дітей у Польщі до їх інтеграції у польську освітню систему, хоча й запроваджується із 1 липня 2024 року, проте буде застосовуватись лише з 2025 року.
Наразі владою Польщі офіційно закріплено вимогу здобуття польської освіти дитиною для призначення та виплати двох соціальних допомог:
- Rodzina 800+ (800 злотих/дитина щомісяця),
- Dobry Start (300 злотих на підготовку учня до чергового навчального року).
Новий період нарахування, призначення та виплати коштів за програмою 800+ в Польщі вже розпочався 1 червня 2024 року. І триватиме до 30 травня 2025 року. Зважаючи на це нові обмеження для українських мігрантів будуть застосовуватись лише з 1 червня 2025 року.
Зверніть увагу: Особливості подання заявок і терміни виплат 800+ в Польщі на період 2024/2025
Лише з навчального року 2025/2026 у Польщі також почне діяти вимога освітньої інтеграції українських дітей у національну систему для призначення та виплати допомоги “Добрий старт”.
Фактично з літа 2025 року зазначені форми соціальної підтримки у Польщі будуть доступні лише у випадку, якщо українські діти/учні:
- проходять річну підготовку до школи відому як zerówka,
- проходять обов’язкове навчання у дитячому садку або школі, які є елементом саме польської освітньої системи.
Нагадаємо: всі діти, яким виповниться 6 років у 2025 році, повинні розпочати у Польщі підготовку до школи у 2025/2026 навчальному році.
Водночас передбачено і кроки, які повинні сприяти адаптації українських дітей у сусідній країні.
А саме, зважаючи на продовження до 30 вересня 2025 року термінів легального перебування у Польщі вимушених мігрантів з України.
Насамперед йдеться про виділення додаткових коштів для місцевих органів влади. Йдеться про видатки на освіту, навчання та опіку за дітьми-мігрантами з України в Польщі.
Йдеться зокрема про те, що з 1 липня 2024 року в Польщі:
- встановлено максимальний термін – 36 місяців, впродовж якого українські учні в Польщі, зможуть безплатно вивчати польську мову на додаткових заняттях, якщо вони розпочали їх відвідування 2022/2023 та 2023/2024 навчальних роках;
- звільнено учнів з України від обов’язку складати іспит з польської мови у восьмому класі (так званий egzaminu ósmoklasisty) у 2024/2025 навчальному році.
До теми: Припинення виплат 40+ в Польщі: які альтернативи доступні українцям
фото: колаж UAPL.INFO