У 2024 році при народженні дитини у Польщі для батьків або законних опікунів доступні щонайменше на 5 видів фінансової підтримки. Окрім цього українські мігранти в Польщі можуть також віддалено оформити й виплати повʼязані із народженням дитини, які гарантує українське законодавство.
Актуальна тема:ДП “Документ” за кордоном у червні не закриють, але дозвіл лише до кінця року
Громадянам України у Польщі слід врахувати, що окремі програми фінансової допомоги молодим батькам враховують рівень доходів чи кількість дітей. А для призначення деяких не враховується розмір прибутку в родині, де народилась дитина, чи факт офіційного працевлаштування у сусідній країні.
Допомога під час вагітності та після народження в Польщі: Zasiłek macierzyński
Однією з програм фінансової підтримки, яку в Польщі можна оформити ще до народження дитини є zasiłek macierzyński.
Влітку 2024 року оформити zasiłek macierzyński після народження дитини в Польщі можуть, зокрема:
- українські мігранти із PESEL UKR,
- власники польських карт побиту,
- особи зі статусом довгострокового резидента ЄС,
- українці, які вже отримали польське громадянство.
Водночас українцям у Польщі слід чітко розуміти, що фінансові виплати в рамках програми підтримки осіб, які очікують народження дитини, нараховують зазначеним категоріям виключно за умови:
- офіційного працевлаштування,
- сплати відповідних внесків на обов’язкове або добровільне медичне страхування на випадок хвороби під час роботи у Польщі.
Нагадаємо, що виплата допомоги zasiłek macierzyński в Польщі у 2024 році доступна під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (urlop macierzyński). А також під час відпустки по догляду за дитиною (urlop rodzicielski).
Детальніше: Нарахування та виплата допомоги zasiłek macierzyński для українців у Польщі
Щомісячні виплати kosiniakowe в Польщі: кому доступні у 2024 році
Для осіб, які в Польщі офіційно не працевлаштовані (або мають інший статус), при народженні дитини передбачена окрема форма фінансової підтримки від держави – kosiniakowe.
Допомога по догляду за дитиною надається особам, які не можуть отримувати допомогу zasiłek macierzyński через певні обставини.
У 2024 році оформити “косінякове” у Польщі можуть зокрема безробітні особи, студенти чи особи, які працюють на підставі договору підряду (umowa o dzieło).
Право на отримання виплат kosiniakowe у Польщі надається насамперед матерям новонароджених.
Розмір щомісячних виплат “косінякове” у Польщі становить 1000 злотих, і виплачується впродовж:
- 52 тижнів у разі народження однієї дитини під час одних пологів, усиновлення однієї дитини або взяття під опіку однієї дитини,
- 65 тижнів – при народженні (всиновленні/опіці) двійні,
- 67 тижнів – коли народилась (була всиновлена/взята під опіку) трійня,
- 69 тижнів – за умови народження (всиновлення/взяття опіки) одночасно чотирьох дітей,
- 71 тиждень – при народженні (всиновлення/взяття опіки) п’ятьох і більше дітей.
Можливість отримувати виплати kosiniakowe з місяця народження дитини, доступна за умови подання заяви впродовж трьох місяців від дня народження.
Якщо за допомогою звернулися пізніше, нарахування допомоги “косінякове” в Польщі розпочинається з місяця надходження заяви.
Повна інформація стосовно виплат kosiniakowe у Польщі доступна на урядовому порталі.
УВАГА: Аби не пропустити жодної важливої новини підписуйтесь на канал UAPL.INFO у VIBER – за посиланням invite.viber.com
Кому з українців у Польщі доступні виплати Becikowe у 2024 році
Чергової програмою фінансової підтримки осіб, які народили чи планують народжувати дитину у Польщі є виплати Becikowe (бечікове).
На відміну від попередніх програм допомоги зазначені виплати можуть отримати не всі українські мігранти у Польщі, а лише окремі категорії:
- вимушені мігрантки, які прибули після 24 лютого 2022 року та мають статус PESEL UKR,
- особи без статусу UKR, виключно за умови представлення:
- дозволу на тимчасове проживання у Польщі, у зв’язку з виконанням роботи за фахом, що вимагає високої кваліфікації (Blue Card);
- документу, що дає право на проживання та роботу в Республіці Польща.
Одноразова допомога при народженні дитини Becikowe виплачується в Польщі, якщо дохід сім’ї на одну особу в сім’ї не перевищує 1922 злотих.
Окрім цього вона доступна лише за умови перебування жінки під медичним наглядом у Польщі не пізніше ніж з 10-го тижня вагітності аж до пологів.
Розмір допомоги бечікове в Польщі складає 1 000 злотих на дитину. Термін подачі заяви - 12 місяців від дати народження дитини.
Детальніше: Як українцям у Польщі оформити виплати Becikowe у 2024 році
Допомога 800+ в Польщі: як оформити при народженні дитини
Попри збільшення у 2024 році розміру щомісячних виплат 800+ в Польщі, процедура подання заявок на новонароджених залишилась без змін.
Насамперед українцям слід пам’ятати, що заяву на отримання виплат 800+ в Польщі на новонароджених потрібно подати впродовж 3 місяців, рахуючи від дня народження дитини.
Адже лише за умови вчасного подання заявки на отримання 800+ в Польщі:
- батьки не втратять жодного злотого допомоги,
- оскільки польський ZUS нараховуватиме виплати з місяця народження дитини.
Натомість якщо заявка на виплати 800+ в Польщі батьками чи законними опікунами буде подана після тримісячного терміну, їх нарахування розпочнеться лише з місяця отримання заявки.
Нагадаємо, що із 1 червня 2024 року в Польщі розпочався новий період виплати допомоги на дітей в розмірі 800 злотих на місяць на період 2024-2025 років.
Детальніше: Особливості подання заявок і терміни виплат 800+ в Польщі у 2024-2025 роках
Допомога Zasiłek rodzinny у Республіці Польща: критерії та розміри виплат у 2024 році
Малозабезпечені особи при народженні дитини в Польщі також можуть оформити додаткові виплати які гарантуються програмою Zasiłek rodzinny.
Щобільше народження, ще однієї дитини у родині із невисокими доходами може якраз надати право на оформлення зазначених виплат і для інших дітей.
Адже претендувати на сімейну допомогу (zasiłek rodzinny) в Польщі вимушені мігранти з України можуть за умови низького щомісячного доходу:
- не більше 674 злотих на одну особу в родині,
- або не більше 764 злотих на одну людину в родинах, що виховують дітей з інвалідністю.
Нагадаємо: положення спецзакону про допомогу українським вимушеним мігрантам у Польщі визначають, що при обрахунку доходу сім’ї на одну особу – не враховуються доходи члена родини, який перебуває за межами сусідньої держави.
Розмір виплат за програмою сімейна допомога (zasiłek rodzinny) у 2024 році в Польщі залежить не лише від віку, а й від статусу дитини:
- 95 злотих/місяць – на дитину дітей віком до 5 років,
- 124 злотих/місяць – на дітей віком від 5 до 18 років,
- 135 злотих/місяць – для дітей віком від 18 до 21 року, за умови продовження навчання,
- 135 злотих/місяць – на дитину-інваліда віком від 18 до 24 років, за умови продовження навчання у школі або іншому освітньому закладі вищого рівня.
Також слід врахувати, що законодавством Польщі передбачено ще низку обмежень, які можуть позбавити особу права на отримання даного виду сімейних виплат.
Детальніше: Сімейна допомога (zasiłek rodzinny) в Польщі для українців: кому доступна у 2024 році
Польські виплати на українську банківську картку: як оформити
Окрім нюансів та вимог, які законодавчо встановлені у Польщі для призначення соціальних виплат, українцям слід врахувати, ще один важливий аспект.
Йдеться про те, що польські одноразові та щомісячні виплати українські мігранти можуть оформити одразу на українську банківську картку.
А саме завдяки запровадженому в українському Кредобанку формату банківського обслуговування “одна картка на дві країни” для картки Правильна у злотих.
У 2024 році українці в Польщі можуть віддалено оформити картку “Правильна” у злотих з унікальним ідентифікатором, згенерованим банком у форматі IBAN Республіки Польща.
Саме завдяки цьому спеціальному ідентифікатору українці у Польщі отримують рахунок у злотих в українському банку:
- на який можна оформити надходження польських соціальних допомог та сімейних виплат,
- та можливістю нарахування на картку заробітної плати, отриманої в Польщі.
Щобільше українцям стають також доступні:
- насправді безплатні перекази коштів в Україну,
- та обмін валюти онлайн за насправді вигідним курсом.
Детальніше: Як оформити польські соціальні виплати та зарплату на українську картку
фото: колаж UAPL.INFO